Vērtējums:
Publicēts: 09.02.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Farmācijas rūpnīcu vēsture, farmācijas attīstība', 1.
  • Referāts 'Farmācijas rūpnīcu vēsture, farmācijas attīstība', 2.
  • Referāts 'Farmācijas rūpnīcu vēsture, farmācijas attīstība', 3.
  • Referāts 'Farmācijas rūpnīcu vēsture, farmācijas attīstība', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Mēģināsim tehnoloģiski salīdzināt farmaceitisko un naftas ķīmijas rūpniecību. Naftas ķīmiskajā pārstrādē dominē vienkārši procesi, kam lieto īpaši piemeklētas katalizatoru sistēmas. Farmaceitiskajā ražošanā daudz biežāk sastopami daudzstadiju procesi un dārgi reaģenti. Naftas ķīmijā kā reducētāju lieto tikai ūdeņradi, kamēr farmaceitiskajā rūpniecībā var piedāvāt Bērča reaģentu – nātriju sķidrā amonjakā (tā ir būtiska stadija dažu kontraceptīvo preparātu ražošanā)
Zāļu nosaukumi ir trejādi. Ķīmiskā savienojuma precīzais nosaukums, kas atbilst starptautiski pieņemtai un šim nolūkam radītai sistēmai, ir tā sistemātiskais nosaukums. Tā kā tas ir smagnējs, grūti iegaumējams un viegls tipogrāfisko ķļūdu avots, tad lieto vienkāršu „oficialo” nosaukumu (un tas nav tirdzniecības nosaukums), kas bieži kļūst par nepatentētu nosaukumu un tiek lietots starptautiski. Šādi nosaukumi parasti parādās savienojumiem, kas kļūst par zāļu kandidātiem. Trešais ir tirdzniecības nosaukums, ko piešķir ražotājs.
Nepatentēto nosaukumu priekšrocības ir tās, ka tie ir vienkārši, nepārprotami un starptautiski saprotami preparātu apzīmējumis, tādējādi ārstiem vieglāk saprast, ar kādu tieši vielu rīkojas. Tirdzniecības nosaukums efektīvi maskē kombinēta preparāta sastāvdaļas, tā palielinot iespējas pacientam saņemt produktu, kura ingridienti viņam varētu kaitēt.
Ir daudzi preparāti, ko dažādās valstīs izplata ar dažadiem nosaukumiem (tirdzniecības nosaukumu dēļ). Viens un tas pats nosaukums dažādās valstīs var nozīmēt dažādus preparātus, kas ir īpaši nepatīkami ceļotājiem. Daži piemēri būtu Anotox, Avlon, Benol, Bilagen, Bilitrast, Cedrox ( kas var izrādīties aspirīns vai arī C vitamīns), bet mēs alfabētā esam tikai pie burta C. Ražotāju atbilde skan, ka atkarībā no ārstnieciskās formas var ļoti atšķirties preparāta biopieejamība (aktīvās komponentes uzņemšana). Tā jau tas ir, ka preparāta ārstnieciskās formas izvēle ir būtiski svarīga tā stabilitātei un izdalīšanas ātrumam. Austrālijā kādreizējā kvalitātes kontrole radīja standarta pārbaudes metožu izveidošanu Nacionālajā Bioloģisko standartu labarotorijā (sākotnēji digoksīnam 1966.gadā).

Atlants