Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 12.02.2014.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Latvijā sastopamo augšņu tipu raksturojums', 1.
  • Konspekts 'Latvijā sastopamo augšņu tipu raksturojums', 2.
  • Konspekts 'Latvijā sastopamo augšņu tipu raksturojums', 3.
  • Konspekts 'Latvijā sastopamo augšņu tipu raksturojums', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Automorfās augsnes
• Velēnu karbonātu

Raksturīgie horizonti
Ir biezs trūdvielu horizonts (20 – 30cm) ar bagātīgu barības vielu saturu, kas kalcija ietekmē neizskalojas, bet ilgstoši iekļaujas vielu bioloģiskajā apritē.
Horizonti: O; Ah; Ck; B

Augsnes īpašības
Velēnu karbonātaugsnes veidojas uz karbonātus saturošiem cilmiežiem galvenokārt lapkoku mežos ar lakstaugu zemsedzi (gāršā, mistrājā), kur ik gadus uzkrājas liela lapu un lakstaugu nobiru masa, kas sekmē velēnošanās procesu, intensīvu nobiru sadalīšanos un humusa veidošanos. Trūdvielu horizontā reakcija vāji skāba vai neitrāla. Augsnes apakškārtā reakcija kļūst vāji bāziska. Velēnu karbonātaugsnēs, kur aug mistrāja un gāršas mežu tipi, trūdvielu saturs parasti sasniedz 5-6%, humuss ir „mull” tipa.

Izmantošanas iespējas
Pieskaitāma Latvijas labākajām tīruma augsnēm. Piemērotas kviešu, cukurbiešu, lucernas, miežu, āboliņu, dārzeņu u.c. kultūraugu audzēšanai, kā arī augļu koku un ogulāju ierīkošanai.

Uzlabošanas pasākumi
Galvenie auglības saglabāšanas un tālākas ielabošanas pasākumi nosusināšana, organiskās vielas satura palielināšana, uzturošā kaļķošana (dažviet), zemkārtas irdināšana (sablīvētās augsnēs), mikroreljefa izlīdzināšana, pareiza mēslošana u.c. pasākumi.

Autora komentārsAtvērt
Atlants