Vērtējums:
Publicēts: 27.06.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Deivids Hjūms "Pētījums par cilvēka sapratni"', 1.
  • Konspekts 'Deivids Hjūms "Pētījums par cilvēka sapratni"', 2.
  • Konspekts 'Deivids Hjūms "Pētījums par cilvēka sapratni"', 3.
  • Konspekts 'Deivids Hjūms "Pētījums par cilvēka sapratni"', 4.
  • Konspekts 'Deivids Hjūms "Pētījums par cilvēka sapratni"', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Citāts Komentāri
„Visus cilvēka spriešanas un pētīšanas objektus var iedalīt divās grupās, proti, tās ir attiecības starp idejām un fakti. Pie pirmā veida objektiem pieder ģeometrijas, algebras un aritmētikas zinātnes un vispār katrs apgalvojums, kas ir neapšaubāmi intuitīvi vai to loģiski pierādot.” (49.lpp.) Lielu daļu attiecību var izteikt neatkarīgi no tā, kas eksistē Visumā.

„Fakti, kas ir cilvēka prāta otra veida objekti, netiek izteikti tādā veidā kā attiecības, un arī to evidence, lai cik neapšaubāma tā būtu, nav tāda kā attiecībām. Katram faktam ir iespējams pretstats, jo tam nekad nav iespējams ietvert sevī pretrunu, un mūsu prāts iztēlojas šo pretstatu tikpat viegli un skaidri, it kā tas pilnīgi atbilstu īstenībai.” (49.lpp.) Katrs fakts saistāms ar tā pretstatu, kas netiek attēlots paša faktā, bet gan šķirti no tā.

Visi spriedumi par faktiem, šķiet, pamatojas uz cēloņa un seku attiecībām. Vienīgi ar šo attiecību palīdzību mēs varam aiziet tālāk par atmiņas un sajūtu sniegtajām liecībām.” (50.lpp.) Cēloņa un seku attiecības veido skaidrāku un drošāku pamatu nekā paļaušanās uz atmiņām vai sajūtām.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants