Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 02.10.2018.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Latvijas Republikas neatkarības zaudēšana un padomju režīma nodibināšana', 1.
  • Konspekts 'Latvijas Republikas neatkarības zaudēšana un padomju režīma nodibināšana', 2.
  • Konspekts 'Latvijas Republikas neatkarības zaudēšana un padomju režīma nodibināšana', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Ideoloģiskais spiediens
Lai panāktu lielāku atbalstu komunistiskajam režīmam, liela loma tika piešķirta ideoloģiskajam propagandas darbam. Visus padomju gadus neatslāba padomju propagandas un ideoloģijas spiediens. Radio un televīzijas ziņas parasti sākās ar informāciju par PSRS un Latvijas PSR Komunistiskās partijas un valdības vadītāju sēdēm, piecgadu plāna izpildes un sociālistiskās sacensības apskatiem, tad sekoja ziņas par sasniegumiem citās sociālistiskajās valstīs, tām parasti sekoja Rietumu notikumu apskats, uzsverot visu negatīvo – bezdarbu, rasismu, kā arī akcentējot Rietumu darbaļaužu cīņu par savām tiesībām un mieru.
Padomju ideoloģija pretendēja uz to, ka tā pauž “zinātnisko pasaules uzskatu” un norāda vienīgo pareizo ceļu uz komunismu, respektīvi, taisnīgas bezšķiru sabiedrības izveidošanu. Tā pretendēja uz vienīgo pareizo Kārļa Marksa ideju interpretāciju, kuru sauca par marksismu – ļeņinismu. Oficiālo ideoloģiju, uz kuru balstījās PSRS līdz pat savam sabrukumam, lielā mērā bija radījis Josifs Staļins, kurš gan nebija teorētiķis, bet kā teorētiskus postulātus kodificēja politisko praksi.
Partijas iestādes izveidoja totālu kontroli pār literatūru, mākslu un humanitārajām zinātnēm. Radošā brīvība tika maksimāli ierobežota un radīta visstingrākā cenzūra pār presi un literatūru. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants