Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 14.11.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Kurzeme', 1.
  • Referāts 'Kurzeme', 2.
  • Referāts 'Kurzeme', 3.
  • Referāts 'Kurzeme', 4.
  • Referāts 'Kurzeme', 5.
  • Referāts 'Kurzeme', 6.
Darba fragmentsAizvērt

NOVADA RAKSTUROJUMS

Kurzeme, arī Kursa, ir Latvijas rietumu novads. Viduslaiku rakstos kaimiņvalstu hronisti to dēvējuši par Correlant, Cawerlant, Curland, Kurland.
Kursu rietumos un ziemeļos apskalo Baltijas jūra un Rīgas līcis. Austrumos un dienvidos tā robežojas ar Zemgali un Žemaitiju. Nosacīti šo robežu varētu vilkt pa līniju, kas iet no Ķemeriem uz Kuršu jomu DR virzienā, tas ir, virzienā, kur noriet saule Ziemsvētku vakarā, - tas ir viens no senajiem svētajiem virzieniem. Domājams, ka šī robeža ne tikai atspoguļo baltu cilšu izvietojumu 13.gs., bet tā pastāvējusi jau daudz senāk. Tādejādi senā Kursa sevī ietvēra arī daļu no Rietumlietuvas un Kuršu kāpas. 1920.gadā, nospraužot Latvijas un Lietuvas robežu, Lietuva lūdza tai piešķirt Dienvidkursu, lai būtu iespēja piekļūt pie jūras, apmaiņai dodot pretī auglīgu zemi uz D no Bauskas un Jelgavas. Tādejādi mūsdienu Kurzeme ietver sevī mazāku teritoriju nekā senā Kursa, jo tās D daļa ir pilnīgi pārlietuviskota.
Ģeogrāfiski Kurzeme sastāv no Piejūras zemienes, Ziemeļkursas, Rietumkursas un Austrumkursas augstienes un Kursas zemienes. Augstienēs daudz gleznainu vietu. Upes te izgrauzušas dziļas gravas, no pauguriem paveras tāli skati.
Administratīvi šobrīd Kurzemē ietilpst Talsu, Ventspils, Liepājas, Kuldīgas, Saldus un Tukuma rajons.
Kurzemē apskatāmo tūrisma objektu skaits tuvojas pieciem tūkstošiem, bet mēs sīkāk aplūkosim Talsu rajonu.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants