Vērtējums:
Publicēts: 28.11.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Ražošana', 1.
  • Konspekts 'Ražošana', 2.
  • Konspekts 'Ražošana', 3.
  • Konspekts 'Ražošana', 4.
  • Konspekts 'Ražošana', 5.
  • Konspekts 'Ražošana', 6.
  • Konspekts 'Ražošana', 7.
Darba fragmentsAizvērt

Kapitāls jeb kapitāla resursi ir jau iepriekš saražoti instrumenti, iekārtas, rūpnīcu ēkas, transporta līdzekļi, noliktavas u.c., lai ražotu preci un nogādātu to līdz patērētājam. Šie resursi ļauj ievērojami palielināt cilvēka darba ražīgumu, valsts attīstības līmeni. Kapitāla preces ļauj lietot dažādus enerģijas avotus, palielināt saražotās produkcijas daudzumu un ražot preces lētāk.
Darbs jeb darba resursi ir mērķtiecīga cilvēku darbība, lai radītu materiālās un garīgās vērtības, sniegtu pakalpojumus, kas nepieciešami sabiedrības vajadzību apmierināšanai.
Darbu iedala pēc izglītības līmeņa - Darbs, kurš prasa ilgstošu iepriekšēju sagatavotību; Darbs, kuram nav nepieciešama iepriekšēja ilgstoša sagatavotība; Darbs, kuram iepriekšējā sagatavotība nav nepieciešama.
Darbu iedala arī pēc darbības veida – intelektuāla un fiziska darbība.
Darba resursus ietekmē šādi faktori: darbinieka motivācija, demogrāfiskais līmenis valstī, izglītības iespējas un līmenis, uzņēmējdarbības vides attīstība, likumdošana, atalgojums (minimālā darba samaksas līmenis valstī, neapliekamais minimums, atvieglojumi).
Uzņēmējdarbība jeb uzņēmējspējas tirgus ekonomikā īpaši augstu tiek vērtēts resursu veids - uzņēmējspējas. Šīs spējas ir nepieciešamas, lai veiktu komercdarbību (uzņēmējdarbību).
Uzņēmējam (komersantam) būtībā ir jāveic četri uzdevumi:
1) Viņi savieno visus pārējos resursus sabiedrībai visizdevīgākā veidā - tā, lai apmierināti būtu patērētāji un lai uzņēmēji varētu gūt peļņu;
2) Uzņēmēji pieņem svarīgus lēmumus ekonomikā;
3) Uzņēmēji ir novatori, kas meklē iespējas uzlabot ražošanu, ieviest jaunas tehnoloģijas, sākt jaunu preču ražošanu;
4) Uzņemas risku un cenšas to mazināt."
Uzņēmējspējas, kā būtisku resursu ražošanas procesā sāka oficiāli atzīt tikai pēdējos gados.

Autora komentārsAtvērt
Atlants