• Vācbaltieša tips O.Grosberga romānā "Mežvalde" un Z.Fēgezaka stāstā "Jaška un Janne: stāsts no studentu dzīves Tērbatā"

     

    Referāts6 Literatūra

Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 31.10.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Ir
  • Referāts 'Vācbaltieša tips O.Grosberga romānā "Mežvalde" un Z.Fēgezaka stāstā "Jaška un Ja', 1.
  • Referāts 'Vācbaltieša tips O.Grosberga romānā "Mežvalde" un Z.Fēgezaka stāstā "Jaška un Ja', 2.
  • Referāts 'Vācbaltieša tips O.Grosberga romānā "Mežvalde" un Z.Fēgezaka stāstā "Jaška un Ja', 3.
  • Referāts 'Vācbaltieša tips O.Grosberga romānā "Mežvalde" un Z.Fēgezaka stāstā "Jaška un Ja', 4.
  • Referāts 'Vācbaltieša tips O.Grosberga romānā "Mežvalde" un Z.Fēgezaka stāstā "Jaška un Ja', 5.
  • Referāts 'Vācbaltieša tips O.Grosberga romānā "Mežvalde" un Z.Fēgezaka stāstā "Jaška un Ja', 6.
  • Referāts 'Vācbaltieša tips O.Grosberga romānā "Mežvalde" un Z.Fēgezaka stāstā "Jaška un Ja', 7.
  • Referāts 'Vācbaltieša tips O.Grosberga romānā "Mežvalde" un Z.Fēgezaka stāstā "Jaška un Ja', 8.
Darba fragmentsAizvērt

Vācu izcelsmes studenta statuss un būšana livonim, uzlika zināmas saistības attiecībā pret sociālo piederību, kas prasīja ievērot noteiktas, sabiedrībā pieņemtas normas. Sabiedrības sašutumu jaunie vācu studenti saņēma tad, kad nāca gaismā viņu izklaides ar igauņu meitenēm: „Tādēļ nebija jābrīnās, ka „Venēcijas nakts” nebija noslēpums un izsauca sašutumu visā „labajā” sabiedrībā. Lielāko satraukumu radīja tas, ka mēs bijām izvēlējušies rīkot uzdzīvošanu ar „apšaubāmas slavas” igaunietēm tieši tad, kad mums būtu pienācies piedalīties Mussen-ballē.(..) tā neesot Tērbatas studentiem, un īpaši ne livoņiem, piemērota uzvešanās”.
Fēgezaka stāsts ir uzjautrinošs, tas iepazīstina ar Tērbatas studentu dzīvi no vācbaltu studenta pozīcijām. Autors sniedz plašu ieskatu studenta dzīves aktualitātēs šajā laikā. Interesanti, ka par mācību procesu tiek veltītas vien pāris rindas, norādot, ka tas it nemaz nav bijis primārais, ar ko jānodarbojas sevis cienošam vācu izcelsmes studentam.
Salīdzinot abos darbos sniegtās ziņas par vācbaltu kultūru, nākas secināt, ka katrs autors rādījis atšķirīgas, vācbaltiešus raksturojošas iezīmes. Grosbergs un Fēgezaks rāda atšķirīgas vērtības un tradīcijas vācbaltu dzīvē. Kā vienojošo var atzīmēt izglītības nozīmību vācbaltu dzīvē. Tomēr katrā no darbiem tas tiek pasniegts savādāk. Grosbergs rāda, ka izglītība ir nozīmīga un muižā tiek augstu vērtēta. Savukārt Fēgezaks rāda, ka vācbaltu studenti, apzinoties, ka izglītība tiek nodrošināta, drīzāk izmanto iespēju pavadīt laisku izpriecu dzīvi prom no mājām. Gan Grosbergs, gan Fēgezaks vācbaltus tēlo kā pārtikušus, par sevi pārliecinātus, ar augstiem ētiskiem uzskatiem, savā ziņā arī bezrūpīgus un materiāli labi nodrošinātus.
Abos darbos tiek rādīts, ka vācbaltiem svarīgas tradīcijas- vai nu tā būtu senču godāšana un īpašumu pārmantošana vai arī korporācijas noteikumu ievērošana. Apskatot abus darbus, nevar apgalvot, ka autori rādītu kādu noteiktu vācbaltieša tipu. Ir saskatāmas atsevišķas, vienojošas iezīmes, kas vairāk saistāmas ar vācbaltiešu sociālo statusu sabiedrībā. …

Atlants