Vērtējums:
Publicēts: 02.12.2002.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Gatavība sadarboties ar citiem', 1.
  • Referāts 'Gatavība sadarboties ar citiem', 2.
  • Referāts 'Gatavība sadarboties ar citiem', 3.
  • Referāts 'Gatavība sadarboties ar citiem', 4.
  • Referāts 'Gatavība sadarboties ar citiem', 5.
  • Referāts 'Gatavība sadarboties ar citiem', 6.
  • Referāts 'Gatavība sadarboties ar citiem', 7.
Darba fragmentsAizvērt

Gatavības definīcija:

Gatavība sadarboties ar citiem, citiem vārdiem sakot- saskarsme, ir sarežģīts process, kurā katrs partneris domā un rīkojas tikai sev raksturīgi, atbilstoši savai situācijas izpratnei. Saskarsmes procesu veido 3 sastāvdaļas:
1. informācijas apmaiņa jeb komunikācija;
2. saskarsmes partneru mijiedarbība jeb interakcija;
3. saskarsmes partneru savstarpējā uztvere jeb percepcija.

Piemēri.

Ir vairāki saskarsmes stili un mums, cilvēkiem, viņi var būt katram dažādi. Saskarsmes stils ir izturēšanās veids, kas ietekmē savstarpējās attiecības. Saskarsmes stils ir atkarīgs no 4 faktoriem, t.i., personīgās dzīves pieredzes, „Ego” pozīcijas, saskarsmes partnera un no saskarsmes situācijas. Tas var mainīties atkarībā no situācijas. Mēs visi esam atšķirīgi un katram no mums ir savas „iekšējās balsis”, vai „iekšējie likumi”, kas mums saka, kādam cilvēkam ir jābūt. Kādi tad īsti ir saskarsmes pamatstili? Tie pavisam ir pieci: 1. padevīgais, 2. vainotājs, 3. aprēķinātājs, 4. neaprēķināmais, 5. līdzsvarotais. Un sīkāk par katru no tiem.
1. Padevīgais, pieglaimīgais, mīļā miera labad dzīvotājs. Noliedz sevi un uzskata, ka citi ir nozīmīgāki, nesaka ko jūt, dzīvo tikai ar citu domām un vēlmēm, lai tikai saglabātos mīļais miers. Iekšējā balss it kā saka:” bez jums es jau nekas neesmu.” Parasti šie cilvēki piesakņojas citu domām un vēlmēm. Viņš dzīvo pēc principa – ja tu jutīsies vainīgs, tu mani pažēlosi. Līdz ar to apkārtējie no pieglaimīgā cenšas norobežoties, jo nevēlas justies vainīgi.
2. Vainotājs. Atzīst tikai sevi, noliedz citus un apstākļus, situācijas. Ārēji parasti ir redzams, ka šis cilvēks tūlīt noskaidros, kurš te ir vainīgs. Vainotājs dzīvo pēc principa – ja tu no manis baidīsies, tu man pakļausies. Patiesībā viņi paši jūtas nedroši un savu nedrošību cenšas kompensēt ar kontroles palīdzību.

Autora komentārsAtvērt
Atlants