Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 17.02.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 1 vienības
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Sociālā nevienlīdzība, sociālā stratifikācija, sociālā mobilitāte ', 1.
  • Konspekts 'Sociālā nevienlīdzība, sociālā stratifikācija, sociālā mobilitāte ', 2.
  • Konspekts 'Sociālā nevienlīdzība, sociālā stratifikācija, sociālā mobilitāte ', 3.
  • Konspekts 'Sociālā nevienlīdzība, sociālā stratifikācija, sociālā mobilitāte ', 4.
  • Konspekts 'Sociālā nevienlīdzība, sociālā stratifikācija, sociālā mobilitāte ', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Sociālās nevienlīdzības un sociālās stratifikācijas jēdziens.

Sociālā nevienlīzdzība ir stāvoklis, kurā sabiedrības locekļiem ir nevienlīdzīgs daudzums veselības, prestiža un varas. [1., 208.lpp] Protams, ne visi var iegūt augstu sociālo stāvokli vai varu pār citiem indivīdiem. Rodoties sociālās nevienlīdzības procesam, cilvēki it kā tika sadalīti šķirās, piemēram, strādnieki, kalpi, inteliģence, augstmaņi un tamlīdzīgi. Šī procesa dēļ tika veidoti likumu un pienākumu saraksts, un katrai šķirai tos vajadzēja gan ievērot, gan pildīt.
Stratifikācija ir strukturēta kategorija, kurā ietilpst visu grupu cilvēki, kuri iemūžina nevienlīdzīgu ekonomisko samaksu un varu sabiedrībā. Tā iekļauj veidu kā sociālā nevienlīzdzība tiek nodota no vienas paaudzes citai.

Stratifikācijas sistēmas.

Stratifikācijas sistēmas ietver četras galvenās sistēmas, kuras mēdz arī miskēties – verdzības sistēma, kastas, kārtas un sociālās šķiras.
Verdzība – stratifikācijas sistēma, kurā vergi pieder kādai citai personai un tie ir legāli apmainīti pret kādu citu preci vai pakalpojumu.
Kastas – šī sistēma tiek pārmantota, piemēram, reliģija, kas ir relatīvi noteikta. Pasaulē kastu sistēma tiek saistīta ar Hindu reliģiju Indijā un Pakistānā. Sociologi izmanto vārdu kasta, lai attēlotu startifikācijas sistēmu, kas uzsver rasu atšķirības.

Autora komentārsAtvērt
Atlants