Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 31.05.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Romiešu tiesības', 1.
  • Konspekts 'Romiešu tiesības', 2.
  • Konspekts 'Romiešu tiesības', 3.
  • Konspekts 'Romiešu tiesības', 4.
  • Konspekts 'Romiešu tiesības', 5.
  • Konspekts 'Romiešu tiesības', 6.
  • Konspekts 'Romiešu tiesības', 7.
Darba fragmentsAizvērt

1.Romiešu tiesību kursa priekšmets. Ius civile un mūsdienu civiltiesību jēdzienu atšķirība
Romiešu tiesību kursa priekšmets dod iespēju iepazīties ar būtiskajiem Romiešu civiltiesību avotiem, kā arī apskatīt galvenos tiesību institūtus un principus, it sevišķi ģimenes, mantojuma, lietu un saistību tiesībās.
2. Romiešu tiesību nozīme pasaules tiesību vēsturē.
Romiešu tiesību priekšrocība bija tajā, ka tās bija rakstītās tiesības. Itālijā un citās R – Eiropas valstīs sāka pārņemt romiešu tiesības un pielietot praksē. Viduslaikos romiešu tiesības veicināja arī vispārējo kultūras attīstību. Jaunajos laikos, izstrādājot civiltiesību kodeksus, balstījās uz romiešu tiesību principiem. Tāpat vispārējās tiesību teorijas pamatos lika romiešu tiesības.
Latvijas 1937.gada civillikums veidots pēc romiešu institūciju sistēmas un principiem.
3. Romiešu tiesību recepsijas cēloņi un gaita.
Recepsija – aizgūšana vai pārņemšana, šajā gadījumā tiesību aizgūšana. Z-itālijas pilsētās (11.gs.) sākās romiešu recepsija. Galvenais cēlonis tam bija rosīgā saimnieciskā dzīve, it īpaši tiordzniecības attīstība, un ar to saistītā kultūras attīstība. Kultūrā sakatāmi jau pirmie renesanses dīgļi – Senās Romas kultūras atzīšana un mēģinājumi to atdarināt. Z-itālijas Boloņas pilsētas universitātē studēja un pētīja Senās romiešu tiesības. Romiešu tiesības bija rakstītas. Tātad ērti piemērojamas kā tiesās, tā ekonomiskajā dzīvē.
Romiešu tiesību recepsija un studēšana notika arī citās Eiropas pilsētās, piem., Francijā un Vācijā.. Vācijā romiešu tiesības tika pārņemtas pilnīgi.
Anglijā romiešu tiesību recepsija šī vārda tiešā nozīmē nenotika. Tur aizguva tikai atsevišķus tiesību institūtus un idejas.
Krievijā romiešu tiesību ietekme bija vāji izteikta. Tikai ar kapitālisma attīstību 19.gs. Krievijā vērojama interese par romiešu tiesībām.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants