Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 23.09.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Pamatskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Cilvēka skelets', 1.
  • Konspekts 'Cilvēka skelets', 2.
  • Konspekts 'Cilvēka skelets', 3.
  • Konspekts 'Cilvēka skelets', 4.
Darba fragmentsAizvērt

1) skeleta uzbūve
Pavisam cilvēka skeletā ir 206 kauli. Skeletam ir divas daļas. Ass skelets(mugurkauls, ribas un krūšu kauls), kas veido ķermeņa galveno asi, sastāv no 80 kauliem. Ekstremitāšu skelets(rokas, kājas, plecu un iegurņa josla) ir piestiprināts ass skeletam. No 126 šīs skeleta daļas kauliem 120 veido rokas un kājas.
Kauli sastāv no cietas kaulvielas, ko veido brīvi izvietotas kaula šūnas jeb osteocīti. Kaulos ir olbaltumvielas kolagēns, kas nodrošina elastību, un sāļi, galvenokārt kalcija fosfāts, kas rada stingrību. Abas sastāvdaļas padara kaulu izturīgu kā tērauds, tikai 5reizes vieglāku par to. Kaulos ir divējāda kaulviela. Kaula ārējo cieto kārtu veido blīvā kaulviela, bet iekšējā kārta sastāv no porainās kaulvielas. Garo kaulu centrā ir dobums, kas pildīts ar dzeltenajām kaula smadzenēm. Sarkanās kaula smadzenes, kas atrodas garo kaulu galos, veido eritrocītus un leikocītus.
Divu kaulu saskares vietā rodas kaulu savienojums. Ir trīs galvenie kaulu savienojumu veidi-nekustīgi, mazkustīgi un kustīgi savienojumi jeb locītavas.

Atlants