Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 02.06.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Centrālās nervu sistēmas tuberkuloze', 1.
  • Konspekts 'Centrālās nervu sistēmas tuberkuloze', 2.
  • Konspekts 'Centrālās nervu sistēmas tuberkuloze', 3.
  • Konspekts 'Centrālās nervu sistēmas tuberkuloze', 4.
  • Konspekts 'Centrālās nervu sistēmas tuberkuloze', 5.
Darba fragmentsAizvērt

CNS tuberkuloze ir Mycobacterium tuberculosis izraisīts granulomatozs iekaisums, kurš skar galvas, muguras smadzenes un smadzeņu apvalkus. Infekcija izplatās hematogēni no primārā perēkļa, visbiežāk no plaušām.
CNS tuberkuloze ir izplatīta neiroloģoska saslimšana gan attīstītās, gan mazattīstītās valstīs. Tā saistīta ar pieaugošo HIV inficēto skaitu, pilsētu pārapdzīvotību, pret medikamentiem rezistentu baktēriju veidošanos, nepietiekamu tuberkulozes kontroles programmu un pieaugošo migrāciju starp valstīm. Riska faktori ir arī alkoholisms, narkomānija, imūnsupresoru lietošana, slēgta tipa iestādes, tādas kā cietums, bēgļu nometnes. CNS tuberkuloze ir nopietna ekstrapulmonālās tuberkulozes forma.
Pieaugušajiem visbiežāk tiek skartas smadzeņu puslodes un gangliji, savukārt bērniem- smadzenītes. Sākuma stadijā izveidojas tuberkulomas, kuru kapsulu veido fibroblasti, limfocīti, epitēlija šūnas un Langhansa gigantiskās šūnas, bet centrā attīstās kazeozā nekroze. Tuberkulomas var pastāvēt, neradot klīniskos simptomus, vairākus gadus. Klīnika parādās tuberkulomām augot vai plīstot. Mehānisms, kas izraisa tuberkulomas plīšanu nav īsti skaidrs, taču uzskata, ka nozīmīgu lomu tajā spēlē imunoloģiskās izmaiņas.
Granulomatozais iekaisums var izraisīt:
Bazālu leptomeningītu;
Smadzeņu kodolu un baltās vielas vaskulītu ar sekojošiem infarktiem, simulējot insultam līdzīgu sindromu;
Fokālas parenhimatozas granulomas, abscesus, cerebrītus.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants