Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.09.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Eseja 'Preiļu rajona Sutru pagasta vecticībnieku dzīve XXI gadsimtā', 1.
  • Eseja 'Preiļu rajona Sutru pagasta vecticībnieku dzīve XXI gadsimtā', 2.
  • Eseja 'Preiļu rajona Sutru pagasta vecticībnieku dzīve XXI gadsimtā', 3.
  • Eseja 'Preiļu rajona Sutru pagasta vecticībnieku dzīve XXI gadsimtā', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Apmēram 120 Sutru pagasta iedzīvotāju šodien ir vecticībnieki. Tie galvenokārt ir krievi, kuru senči pieder pie pirmajiem, kas atdalījās no pareizticīgajiem. Šie vecticībnieki pieder pie Moskvinas draudzes, kur arī atrodas viņu lūgšanu nams.
Sarunā ar Pjotru Ivanovu (40 gadu), Sutru pagasta vecticībnieku garīgo vadītāju, tika noskaidrots, ka visas vecticībnieku ģimenes cenšas saglabāt un nodot tālāk saviem bērniem vecticībnieku tradīcijas, taču tās vairs nav tik stipras kā tika audzināts viņam vai kādas tās ir Sibīrijas vecticībniekiem. Viņš uzskata, ka to ietekmējusi rietumu civilizācija un tās kultūras vērtības.
Vistingrāk tiek ievērotas tradīcijas, kas saistītas ar lūgšanu namu. Mājās, ģimenē tās vairs nav tik stingras.
Ikvienā mājā dzīvo 3 paaudzes: vecāki, vecākais dēls, kurš manto dzimtas mājas, ar savu ģimeni. Katrā ģimenē ir trīs, četri vai pat vairāk bērnu. Taču tiem, kas apprecējušies 90. gadu otrajā pusē, ir tikai viens vai divi bērni. Jāsaka, ka vecticībnieku ģimenēm ir stipras dzimtas un lielus svētkus, kas galvenokārt ir baznīcas svētki, tās vienmēr cenšas būt kopā. Ja tiktu uzzīmēts kaut vienas Sutru pagasta vecticībnieku dzimtas koks, tad tas parādītu, ka gandrīz visas pagastā dzīvojošās ģimenes ir saistītas ar tuvākām vai tālākām radniecības saitēm. Tomēr svētkus svin vistuvākie dzimtas locekļi.

Autora komentārsAtvērt
Atlants