Vērtējums:
Publicēts: 08.02.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Eseja 'Ziemeļrenesanse un renesanse Itālijā', 1.
  • Eseja 'Ziemeļrenesanse un renesanse Itālijā', 2.
Darba fragmentsAizvērt

Par renesanses sākumu var uzskatīt 14.gs. Renesanse tulkojumā franču valodas nozīmē atdzimšana. Tās dzimtene ir Itālija, taču no Itālijas renesanse ātri izplatījās citās valstīs: Vācijā, Francijā, Nīderlandē un Anglijā.
Renesanses laikmets bija kaut kas neparasts, tomēr cieši saistīts gan ar individuālismu, gan personības vispusīgu attīstību - jautrība un vieglprātība, dzima jaunas idejas un dzīves vērtības. Visur valdīja nepiespiestība un izsmalcinātība - gan ikdienā, gan zinātnē, gan mākslā. Aristokrāti tiecās apgūt itāļu, grieķu, latīņu un citas valodas, sajūsminājās par cilvēka un dabas skaistumu.
Galvenā, kā teikt, trumpis Eiropas renesansē bija tēlotāja māksla. To noteica cilvēku lielā interese par reālo pasauli un tieksme pēc skaistā. Pie tam tēlotāja mākslā notika būtisks pavērsiens uz reālismu. Tā kā reālisms ir cieši saistīts ar pasaules izzināšanu, tad arī mākslinieku darbi ieguva individuālas īpašības, attēlotie cilvēki kļuva interesanti tieši ar savu individualitāti.
Pateicoties izziņas procesu nozīmībai daudzi renesanses mākslinieki bija arī zinātnieki, kuri darbojās uzreiz daudzās nozarēs. Kā izcilāko Itālijā noteikti jāmin Leonardo da Vinči, bet ziemeļos - Albrehtu Dīreru. Manuprāt, abi šie cilvēki ir ģeniāli ar to, ka spēja apvienot gan zinātni, gan mākslu vienkopus.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants