Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 02.06.2022.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Romiešu proza', 1.
  • Konspekts 'Romiešu proza', 2.
  • Konspekts 'Romiešu proza', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Kāpēc godkāri var vērtēt divējādi? Kā fragmentā par Ciceronu iezīmējas godkāres ēnas puses?
Godkāri var vērtēt divejādi, jo tas kā cilvēks rīkojas pēc varas iegūšanas, ir atkarīgs no cilvēka personības, cilvēks to var izmantot gan labos nolūkos, gan negatīvos. Fragmentā ļoti labi varēja redzēt godkāres ēnas puses, jo no vienas puses viņš gribēja varu un kontrolēt visu, bet no otras viņš(Jaunais Cēzars) arī gribēja darīt labu un nepievienot Ciceronu sarakstā. Bet vara tāpat izrādījās stiprāka par cilvēcisko pusi un viņš pakļāvās vairākumam.


Fragmentā Plūtarhs skāris arī draudzības un nodevības tēmu. Pie kādiem secinājumiem Plūtarhs nonācis fragmenta beigu daļā? Kāpēc labākie draugi bieži izrādās lielākie ienaidnieki, galvenie sāncenši cīņā par varu, ietekmi, mīlestību utt.?
Plūtarhs nonāca pie secinājuma, ka pilnībā uzticēties var tikai sev. Bieži vien tie draugi, kas ir vistuvākie, ir vislielākie ienaidnieki, jo zina daudz vairāk kā citi un var viegli nodot, un bieži parādās liela skaudība, jo viens grib to, kas ir otram. Starp tuviem draugiem ir liela uzticība, tādēļ bieži vien, uzticoties pārāk daudz ,var nonākt pie šādas situācijas, ka viens otru pieviļ un nodod. Tādēļ tieksme pēc varas var izjaukt arī draudzību.

Autora komentārsAtvērt
Atlants