Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.06.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Demogrāfiskā situācija Latvijā', 1.
  • Konspekts 'Demogrāfiskā situācija Latvijā', 2.
  • Konspekts 'Demogrāfiskā situācija Latvijā', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Lai mīkstinātu esošās demogrāfiskās krīzes situāciju, nepieciešams realizēt aktīvu demogrāfisko politiku, sekmējot jauno ģimeņu veidošanos un to stiprināšanu, dzimstības pieaugumu un mirstības samazināšanu. Viena no būtiskām nacionālajām prioritātēm ir valsts politikas īstenošana latviešu paaudžu nomaiņas nodrošināšanā un depopulācijas novēršanā.

Manuprāt daļa šo prognožu, kas ir izskanējušas sabiedrībā, ir pārāk pozitīvas reālajai situācijai. Protams, ja aplūko tikai demogrāfiskos procesus Latvijā un pasaulē, tad arī ap 2011. gadu varētu gaidīt zināmus uzlabojumus darbspējīgo sektorā. Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie 2009. gada demogrāfiskās statistikas dati liecina, ka Latvijas iedzīvotāju skaits vēl aizvien turpina samazināties, kas būtiski ietekmēs darbspējīgo skaitu nākotnē, jo vienkārši darbaspēks nebūs pietiekošā daudzumā.
Taču, kā par spīti, ne tikai paaudžu maiņa (dzimstība/mirstība) ietekmē uzņēmumu darbību, to ietekmē arī citi makrovides faktori, kā – ekonomiskā situācija valstī, dabas jeb ekoloģiskais faktors, kultūras faktors, zinātniski tehniskais faktors un politiskais faktors. Līdz ar to ir skaidrs, ja visos šajos faktoros nebūs jūtami uzlabojumi, uzņēmumu situācija un situācija valstī kopumā paliks nemainīga – darbaspēks krasi samazināsies, uzņēmumu darbība kļūs arvien sarežģītāka, algas samazināsies un rezultātā valsts ekonomika strauji gūs zaudējumus.

Autora komentārsAtvērt
Atlants