Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 16.05.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 1 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Varas dalīšana ASV', 1.
  • Konspekts 'Varas dalīšana ASV', 2.
  • Konspekts 'Varas dalīšana ASV', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Pārskats par lekciju
ASV 18.gs.beigās/19.gs.sākumā – varas dalīšana, liberālās valdības pamatteorija. Viens no šādiem teorētiķiem ir Medisons – ASV Konstitūcijas autors, politikas teorijas pamatlicējs, sarakstījis The Federalist papers. Tie ir īsi paragrāfi publiskai lasīšanai par ASV demokrātijas raksturu, dabu; mēģināts izskaidrot, kāpēc pieņemta šāda sistēma u.tml.

Tiek izdalītas divas teorijas – rakstītās Konstitūcijas teorija (arī Augstākā tiesa);
– varas dalīšanas funkciju teorija (Džons Loks).
Apvienojot šīs abas teorijas, izveidojas īpaša, detalizēta valdības teorija – limitēta valdība, kas ir it kā labāka, arī mazajām un vājajām valstīm.

Rakstītās Konstitūcijas teorija (kā konstitucionāli augstākā teorija) ir nepieciešama, lai saprastu ASV politiku un lai salīdzinātu ikdienišķus likumus. Konstitūcija ir kā dokuments, kas apraksta valdību, tās attiecības, varu, pilsoņu attiecības un aizsargā to tiesības. Visiem likumiem ir jābūt saskaņotiem ar augstāko likumu – Konstitūciju. Konstitūcija kalpo arī, lai limitētu pastāvošās valdības varu. Rodas jautājumi – kā īstenot Konstitūcijas pārākumu; vai tikai likumdevējvarai ir jāpakļaujas Konstitūcijai? …

Autora komentārsAtvērt
Atlants