Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 16.03.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Mikrobioloģija. Holēra', 1.
  • Konspekts 'Mikrobioloģija. Holēra', 2.
  • Konspekts 'Mikrobioloģija. Holēra', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Akūta infekcijas slimība, kas raksturojas ar diareju un izteiktu organisma atūdeņošanos un intoksikāciju. Slimība pazīstama sen. Nosaukums grieķu val. „žults tecēšana”. Ierosinātājs V.cholerae. 1883. gadā izdalīja Kohs Ēģiptē.
Morfoloģija: Gr-, komatveida, 1 – 4 mkm, unipolāra viciņa, polimorfa, nav prasīga pret barotnēm – 1% peptonūdenī 8 – 12 h laikā veidojas plēvīte, ātri vairojas, ģenerācijas laiks 15 min.
Bioķīmiskās īpašības: saharolītiskās un proteolītiskās īpašības, diagnostikā izmanto Heiberga triādi: mannoze + ; saharoze + ; arabinoze - . Šķeļ cieti.
Ag struktūra: somatiskais „O” Ag, viciņu „H” Ag.
Klasifikācija:
Rinda Eubacteriales
Dzimta Vibrionaceae
Ģints 1. Vibrio;
2. Plesiomonas;
3. Aeromonas
Vibrio sugas: 1. V.cholerae;
2. V. Parahaemolyticus (gastroenterīts)
V.cholerae ir zināmi ~ 140 serotipi (gan patogēni, gan nepatogēni). Patogēni ir tikai 2 serotipi O1 un O139, aprakstīts 1992. gadā, t.s., Bengālijas serotips.
O1 ir 2 galvenie biovari (pēc biol.īp.):
Klasiskais V.cholerae cholerae
V.cholerae EI Tor (pēdējos gados galvenais epidēmijas ierosinātājs, izdalīts 1906. gadā Sinajas pussalā EI Tor karantīnas stacijā).
Abus biovarus pēc O Ag iedala serotipos:
Inaba – O Ag A un C
Ogawa – O Ag A un B
Hikojima – O Ag A, B, C
Rezistence: samērā augsta, ūdenī izdzīvo vairākus mēnešus, arī sasaldētā veidā, ledū, pārtikas produktos – vairākas nedēļas, mēnešus. Jūtīgi pret skābu reakciju (1 ēdamkarote etiķis uz spaini ūdens) un arī pret paaugstinātu to.
Patogenitātes faktori:
1.eksotoksīns (sk. E.coli) – tā produkciju determinē genoma gēns. Enterotoksīns ir OBV molekula, kas sastāv no 5 subvienībām:
2 A – A1 un A2
3 B – atbild par toksīna adhēziju pie saimnieka šūnas receptoriem
A1 – iekļūst tievo zarnu gļotādas šūnās  aktivē adenilciklāzi  pieaug cAMP  Na+, K+, Cl-, HCO3- un ūdens hipersekrēcija no šūnām zarnu lūmenā
2.viciņa – monotriha – kustīga
3.pili
4.proteāzes…

Autora komentārsAtvērt
Atlants