Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 25.02.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 9 vienības
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Eiropas Savienība: starptautisko attiecību un drošības politikas problēmas', 1.
  • Konspekts 'Eiropas Savienība: starptautisko attiecību un drošības politikas problēmas', 2.
  • Konspekts 'Eiropas Savienība: starptautisko attiecību un drošības politikas problēmas', 3.
  • Konspekts 'Eiropas Savienība: starptautisko attiecību un drošības politikas problēmas', 4.
  • Konspekts 'Eiropas Savienība: starptautisko attiecību un drošības politikas problēmas', 5.
  • Konspekts 'Eiropas Savienība: starptautisko attiecību un drošības politikas problēmas', 6.
  • Konspekts 'Eiropas Savienība: starptautisko attiecību un drošības politikas problēmas', 7.
  • Konspekts 'Eiropas Savienība: starptautisko attiecību un drošības politikas problēmas', 8.
Darba fragmentsAizvērt

Eiropas Savienības drošības un aizsardzības stratēģijai, manuprāt, ir vairāki trūkumi. Pirmkārt, lai veidotu kopēju drošības un aizsardzības stratēģiju, tās veidošanu ir jāatbalsta visām ES valstīm. Līdzīgi tas ir arī ar kopēju ārpolitiku. ES šobrīd darbojas 27 dažādas valstis ar dažādām prioritātēm, dažādām ārpolitikām. Uzskatu, ka veiksmīgu kopējo ārpolitiku, aizsardzības un drošības politiku realizēt ir praktiski neiespējami, jo tik daudzām valstīm vienoties par vienu stratēģiju būs grūti. Īpaši tāpēc, ka katrai valstij ir sava stratēģija, savas intereses un vēlmes, no kurām tā nevēlas atkāpties.
Vēl viena problēma, ko drošības stratēģija, manuprāt, neatrisina ir terorisms. Terorisma attiecību ES iekšienē, ES, protams, saskaņā ar stratēģiju, var mazināt, tomēr kā tā plāno mazināt terorisma draudus no pārējās pasaules. Uzskatu, ka ir praktiski neiespējami izkontrolēt, piemēram, ko kāds arābu terorists noslēpies Āfrikas džungļos plāno pret ES, līdz ar to šādus draudus ir sarežģīti novērst.
Viena, manuprāt, būtisks jautājums, ko drošības stratēģija neatrisina ir saistīts ar pārējās pasaules attieksmi pret ES. Eiropas Savienībai, realizējot drošības un aizsardzības stratēģiju, viens no nepieciešamiem soļiem ir radīt kopēju ES armiju. Armijas radīšana ir sava veida bruņošanās pret ienaidnieku. Ko par šādu soli domās pārējā pasaule? Vai ar šādu armijas radīšanu ES pasaulei neliks domāt, ka tā gatavojas karam pret kādu vai pret kaut ko? Līdz ar to, šāda ES rīcība varētu radīt spriedzi pasaulē, jo pasaule varētu nesaprast šādu ES soli. Līdz ar to citas lielvalstis varētu uzsākt šādu bruņošanos, kuras viens no iznākumiem varēt būt, piemēram, vēl viens pasaules karš.
Šīs ir tikai dažas drošības un aizsardzības stratēģijas nepilnības, kas Eiropas Savienībai vēl ir jāatrisina. Tomēr laika gaitā varētu rasties vēl daudzi neskaidri un apšaubāmi Eiropas Savienības veiktie soļi, kas varētu radīt nesaprašanu un satraukumu apkārtējā pasaulē. Tieši tādēļ ES būtu pēc iespējas skaidrāk jāizskaidro savi projekti, to nepieciešamība un mērķi pasaulei.

Autora komentārsAtvērt
Atlants