Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 26.11.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Indeksi', 1.
  • Konspekts 'Indeksi', 2.
  • Konspekts 'Indeksi', 3.
  • Konspekts 'Indeksi', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Saliktas ekonomiskās parādības, kas ir indeksu metodes pētījumu objekts, atrodas savstarpējā sakarībā un mijiedarbībā. Tas, ka pētāmās ekonomiskās parādības ir objektīvi savstarpēji saistītas, dod pamatu uzskatīt, ka jāpastāv matemātiskai sakarībai starp šo parādību raksturojošiem indeksiem.
Indeksu matemātiskās sakarības ļauj aprēķināt trūkstošos indeksus, neizmantojot absolūtos sākotnējos datus. Tam ir svarīga praktiska nozīme, jo ne vienmēr analītiķu rīcībā ir indeksu aprēķināšanai nepieciešamie dati. Taču ari tad, ja šādi sākotnējie dati ir, daudzos gadījumos ātrāk un vienkāršāk ir aprēķināt nezināmo indeksu, izmantojot indeksu savstarpējās sakarības.
Matemātiska sakarība pastāv nevis starp jebkuriem indeksiem, bet tikai starp tiem indeksiem, kuri veido noteiktu sistēmu.
Matemātiski saistīti ir ne vien sistēmas indeksi, bet arī attiecīgo indeksu absolūtās starpības. Tikai Šī sakarība ir nevis reizinājums vai dalījums. bet gan summa vai starpība.
Katrā indeksu sistēmā jābūt rezultatīvā indeksa apvienojumam ar faktoriālajiem indeksiem, bet starp faktoriālajiem indeksiem jābūt gan ekstensīvu (daudzuma), gan intensīvu (kvalitatīvu) faktoru indeksiem. Tādējādi atspoguļojas faktoru un rezultātu, kvantitātes un kvalitātes dialektikas vienotības objektīva nepieciešamība.

Atlants