Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 09.07.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Politiskās partijas un interešu grupas', 1.
  • Konspekts 'Politiskās partijas un interešu grupas', 2.
  • Konspekts 'Politiskās partijas un interešu grupas', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Atšķirība starp politiskajām partijām un citām organizētām grupām ir to attiecības ar politisko sistēmu, tās spējām to ietekmēt.
Politiskās partijas raksturo:
Mērķis sasniegt varu;
Dzīšanās pēc sabiedrības atbalsta;
Patstāvīgums.
Partijas ir moderno laiku parādība. Tās radās kā savienības, kuru mērķis bija varas iegūšana. Vēlāk tās jau tika formētas, kā sabiedrības koncentrēta pārstāvniecība. Partiju raksturu ietekmēja tās rašanās vide.
Partiju funkcijas: - starpniecība starp likuma lēmējiem un likumu ietekmētajiem; - sabiedrības interešu pārstāvniecība; - politiskās attīstības virzītājas; - aģents starp eliti un sabiedrību; - varas panākšana.
Sabiedrība nekad nav homogēna un tajā pastāv interešu dažādība, ko nosaka sabiedrības locekļu sociālais statuss. Daži dalījumi pastāv ilgstoši un ir tik fundamentāli, ka tos var izmantot cīņā par varu, mobilizējot sabiedrības slāņu atbalstu noteiktiem viedokļiem.
I pasaule. Partiju klasifikācija: - brīvas organizācija, vājas parasti organizētas konkrētām vēlēšanām; - nozaru partijas, aptver plašu nozaru tīklojumu, ar līderiem un stingru iekšējo disciplīnu; - kameru partijas, biedri organizēti mazās nodaļās, biedriem jābūt aktīviem, centralizētas ar izveidotu uzraudzības sistēmu; - militārās partijas, balstītas uz militāru varu, aktīva sadarbība ar armiju, kura uzrauga disciplīnu.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants