Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 16.02.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Starptautiskā tirdzniecība, valsts maksājumu bilance', 1.
  • Konspekts 'Starptautiskā tirdzniecība, valsts maksājumu bilance', 2.
  • Konspekts 'Starptautiskā tirdzniecība, valsts maksājumu bilance', 3.
  • Konspekts 'Starptautiskā tirdzniecība, valsts maksājumu bilance', 4.
  • Konspekts 'Starptautiskā tirdzniecība, valsts maksājumu bilance', 5.
  • Konspekts 'Starptautiskā tirdzniecība, valsts maksājumu bilance', 6.
  • Konspekts 'Starptautiskā tirdzniecība, valsts maksājumu bilance', 7.
  • Konspekts 'Starptautiskā tirdzniecība, valsts maksājumu bilance', 8.
Darba fragmentsAizvērt

Brīvā ārējā tirdzniecība. Brīvo ārējo tirdzniecību, kad nav nekādu ne ekonomisku, ne politisku barjeru preču ievešanai no jebkuras citas zemes un preču izvešanai uz jebkuru citu valsti, ar svešvārdu dēvē par fritrederismu (angļu valodā free trade, tulkojumā - brīvā tirdzniecība). Fritrederisms ir būtiska liberālisma izpausme ekonomikā. Saprotams, runa nav par brīvību no preču izvešanas un ievešanas sanitāriem noteikumiem, kvalitātes, standartu ievērošanas un dabas aizsardzības nosacījumu prasībām.
Valstis, kas īsteno brīvo ārējo tirdzniecību, brīvību ārējās ekonomiskās attiecībās, dēvē par valstīm ar atvērtu ekonomiku. Pie šādām valstīm pieder visas ES dalībvalstis. Atvērtas ekonomikas raksturs ir arī Latvijas tautsaimniecībai.
Protekcionisms. Ārējā tirdzniecība būtiski saasina konkurenci ikvienas valsts tirgū. Dažādu valstu uzņēmēju konkurencē potenciālie zaudētāji ir to valstu firmas, saimniecības, kas ir ekonomiski atpalikušas, kur zema ražošanas efektivitāte. Tas izskaidro centienus,pirmkārt, ar speciāliem pasākumiem veicināt eksportu, paaugstināt tā konkurētspēju; otrkārt, aizsargāt iekšējo tirgu, ierobežot importu. Ekonomisko politiku, kas īsteno šādus mērķus, dēvē par protekcionismu kā tiešu pretmetu liberālai jeb brīvai ārējai tirdzniecībai.
Protekcionisms eksportā izmanto tādas sviras kā eksportmuitu atcelšanu, subsīdijas, nodokļu
atviegloju­mus, lētus kredītus. Subsīdijas eksportpreču ražotājiem no valsts budžeta vai speciāliem eksporta veicināšanas fondiem dod iespēju šīs preces pārdot ārējā tirgū par konkurētspējīgu, būtībā zemu cenu, kompensējot minētiem ražotājiem viņu augstās izmaksas. Citiem vārdiem, bez subsīdijām preces nāktos pārdot par augstāku cenu, kas liegtu šīs preces eksportēt. Latvijas brīvvalstī pirms padomju okupācijas tās zemnieku saimniecības, kas piegādāja pienu eksportsviesta ražošanai, saņēma īpašas piemaksas. Tādējādi Latvijas sviests Eiropas tirgū bija konkurētspējīgs.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants