• Brāļu Kaudzīšu romāna "Mērnieku laiki" tēli - Pietuka Krustiņš, Ķencis, Pāvuls

     

    Konspekts4 Literatūra

Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 09.04.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Brāļu Kaudzīšu romāna "Mērnieku laiki" tēli - Pietuka Krustiņš, Ķencis, Pāvuls', 1.
  • Konspekts 'Brāļu Kaudzīšu romāna "Mērnieku laiki" tēli - Pietuka Krustiņš, Ķencis, Pāvuls', 2.
  • Konspekts 'Brāļu Kaudzīšu romāna "Mērnieku laiki" tēli - Pietuka Krustiņš, Ķencis, Pāvuls', 3.
  • Konspekts 'Brāļu Kaudzīšu romāna "Mērnieku laiki" tēli - Pietuka Krustiņš, Ķencis, Pāvuls', 4.
  • Konspekts 'Brāļu Kaudzīšu romāna "Mērnieku laiki" tēli - Pietuka Krustiņš, Ķencis, Pāvuls', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Pāvuls
RAKTUROJUMS
Raksturojums – vecs, slims, lēnīgs večuks, ikdienas dzīvē var novērot, ka viņš ir ļoti skops un skaudīgs, nedaudz liekulīgs, divkosīgs un negudrs, jo nemācās no savām kļūdām.
Tomēr, atšķirībā no Ķenča, viņš ir sirsnīgāks, miermīlīgāks un izpalīdzīgāks., piemēram, tālāk būs citāts, bet, kad viņš Ķenci pieņem savās mājās, par izsviež savu sievu no gultas laukā. Kā arī viņš tik dedzīgi necīnās par teritoriju.
„Tev tik vajag pašam cīnīties,” Pāvuls skubināja, „sameklēt brūti, nopirkt gredzenu, norunāt par kāzām un visu sagādāt”
Vārdu sakot, viņš dod padomu Ķencim, kad viņš sūdzās un žēlojas par savu bēdīgo likteni.
Viņam ir svarīgi, ko domā citi, it īpaši Ķenča domas.
Cietumā „Pāvuls nemaz nezināja, ka šai mājoklī jau atrodas kāds priekšā, tāpēc izturējās, it kā viens pats būdams. Vispirms nezinādams, ko īsti iesākt, stāvēja turpat netālu no durvīm, žāvādamies, žorīdamies it kā ceļa vīrs, kuram ilgi nav bijis kārtīgas dusas, bet kurš tagad, mājā pārnācis, taisās omulīgi un pieticīgi uz garu, bezrūpīgu miegu. [..] „Kaut tevi zvērs, ķencis ir!” Pāvuls nogriezdamies pie sevis noņurdēja un nospļāvās, tad atkāpās atpakaļ un, pie sienas atspiedies, tik šņāca, jo viņam tāpat nepatika, ka Ķencis zināja, kā ar viņu noticis.”

SAVSTARPĒJĀS ATTIECĪBAS
Vislabāk Pāvuls un Ķencis tiek raksturots viņu savstarpējās attiecībās. Viņus saista vairākas lietas, pirmkārt, viņi abi vēlas iegūt vienu un to pašu teritoriju, otrkārt, viņiem abiem ir līdzīgi raksturi, treškārt, nevar saprast, kurā brīdī viņi ir viens pret otru ļaunīgi noskaņoti, kurā – tieši pretēji, ļoti draudzīgi, atvērti, izpalīdzīgi.
Viena no Ķenca īpašībām, kas spilgti parādās tieši tad, kad tuvumā ir Pāvuls vai ar Pāvulu kaut kas atgadās, ir lielība. Piemēram, kad viņiem uzbrūk, ne tikai sists tiek Pāvuls, bet arī Ķencis, tomēr tajā brīdī, kad Ķencis dzird, ka Pāvuls iekliedzas, viņš nolemj viņu pamācīt, jo uzskata, ka viņš nespēs pats par sevi parūpēties un ķenci interesē Pāvulam piederoša manta, kā arī pēc šī atgadījuma viņš lielās, ka viņš ir bijis ļoti izturīgs un nekādi lieli pārdarījumi nav bijuši.

Redakcijas piezīmeAtvērt
Atlants