Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 07.12.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Kapitālisma attīstība Eiropā un ASV. Brīvās konkurences sistēma', 1.
  • Konspekts 'Kapitālisma attīstība Eiropā un ASV. Brīvās konkurences sistēma', 2.
  • Konspekts 'Kapitālisma attīstība Eiropā un ASV. Brīvās konkurences sistēma', 3.
  • Konspekts 'Kapitālisma attīstība Eiropā un ASV. Brīvās konkurences sistēma', 4.
  • Konspekts 'Kapitālisma attīstība Eiropā un ASV. Brīvās konkurences sistēma', 5.
  • Konspekts 'Kapitālisma attīstība Eiropā un ASV. Brīvās konkurences sistēma', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Kapitālistiskā sākotnējā uzkrāšanā bija cieši saistīta ar tirdzniecību un notika ar tās palīdzību. Tirdzniecības attīstības rezultātā uzkrājās lieli kapitāli, tika apgūtas preču realizācijas vietas, apgūti tirgi, kā arī daļa tirgotāju vēlāk kļuva ar rūpniekiem.
16.gs. izveidojās vienots tirgus. 1455.g. izveidojās Maskavas tirdzniecības kompānija tirdzniecībai ar Krieviju, 1579.g. – Austrumu kompānija tirdzniecībai ar Baltijas jūras zemēm, 1581.g. – Levantes kompānija tirdzniecībai ar Tuvējiem Austrumiem, 1588.g. – Gvinejas kompānija, kura nodarbojās ar vergu tirdzniecību un 1600.g. – Austrumindijas kompānija, kura ar savu darbību lielā mērā sagatavoja Indijas pakļaušanu angļiem.
1566.gadā Londonā atvēra pirmo biržu, kas veicināja tālāku tirdzniecības attīstību un vēl vairāk koncentrēja ekonomisko varu kapitālistu rokās. 17.gs. pirmajā pusē uz manufaktūru bāzes palielinājās dzels, stikla, papīra, pulvera u.c. rūpniecības izstrādājumu ražošana. Viss minētais sagatavoja Anglijas buržuāzisko revolūciju, kas sākās 1640. gadā kā zemnieku nemieri sakarā ar zemes iežogošanu. 1
Rūpniecības apvērsums ir apvērsums ražošanas tehnikā, kas izpaužas roku darba aizstāšanā ar mehanizētu darbu. Rūpniecības apvērsums sākās Anglijā 18.gs. pēdējā trešdaļā. Vispirms mašīnas izplatījās kokvilnas rūpniecībā – tika izgudrota mehāniskā vērpšanas mašīna, vēlāk arī mehāniskās stelles. Tomēr pilnīga rūpniecības pārkārtošana kļuva iespējama tikai tad, kad radās mašīnbūve – mašīnu ražošana ar mašīnām, kas savukārt veicināja metalurģijas attīstību. 19.gs. pirmajā pus rūpniecības apvērsums notika arī citās Eiropas zemēs un ASV. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants