Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.11.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Firmu un valdību attiecības', 1.
  • Konspekts 'Firmu un valdību attiecības', 2.
  • Konspekts 'Firmu un valdību attiecības', 3.
  • Konspekts 'Firmu un valdību attiecības', 4.
  • Konspekts 'Firmu un valdību attiecības', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Tomēr pastāv arī no pirmajā tabulā atrodamās klasifikācijas atšķirīgs PPP veidu uzskaitījums, kurā minēti šādi nozīmīgākie PPP veidi:
1. BOT (Build – Operate – Transfer). Tiek parakstīts līgums ar privāto partneri par kāda pakalpojuma jeb objekta projektēšanu, izveidi un apsaimniekošanu uz noteiktu laika periodu, kuram beidzoties šis pakalpojums vai objekts tiek nodots atpakaļ valstij. Finansējumu nodrošina valsts, un visu līgumā noteikto termiņu tā arī saglabā īpašumtiesības. Šī PPP veida galvenā iezīme ir tāda, ka privātais partneris uzņemas visu risku par pakalpojuma vai objekta projektēšanu un apsaimniekošanu.
2. DBFO (Design – Build – Finance – Operate). Atšķirībā no iepriekšējā PPP veida, tiek noteikts, ka privātais partneris arī finansē pakalpojumu vai objektu. Privātajam partnerim valsts maksā subsīdijas visu līgumā noteikto periodu. Šādā veidā valsts atvieglo savu budžetu.
3. Koncesijas. Koncesiju būtiskākā atšķirība no DBFO veida ir tā, ka privātais investors atpelna savus ieguldījumus ar lietotājmaksu par konkrēto pakalpojumu jeb objekta izmantošanu. Tādējādi valsts var piesaistīt privātās investīcijas un arī nodot risku par projektēšanu, izveidošanu un uzturēšanu privātajam partnerim.
4. BOO (Build – Own – Operate). Privātais uzņēmējs izveido un vada kādu objektu vai pakalpojumu, turklāt nenodod to valsts īpašumā. Juridiskās īpašumtiesības paliek privātajam uzņēmējam un tas pilnībā finansē par saviem līdzekļiem šo pakalpojumu jeb objektu, atpelnot investīcijas ar lietotājmaksu. Valsts saglabā tikai kontroles tiesības. Šis veids ir ļoti tuvs privatizācijai.
Jāpiebilst, ka katrā atsevišķā gadījumā var tikt izvēlēts atšķirīgs PPP risinājums, jo katram no PPP veidiem ir gan savi plusi, gan mīnusi.

Autora komentārsAtvērt
Atlants