Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 09.06.2014.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Starptautisko tiesību jēdziens', 1.
  • Konspekts 'Starptautisko tiesību jēdziens', 2.
  • Konspekts 'Starptautisko tiesību jēdziens', 3.
Darba fragmentsAizvērt

PIESPIEDU PASĀKUMU STARPTAUTISKO TIESĪBU ĪSTENOŠANAI
Praksē nekādas tiesību normas nedarbojas pašas no sevis vai darbojas slikti bez īpaša izpildes garantiju un piespiedu mehānisma. Arī valstu pienākumu izpildes garantijām pastāv īpaši individuāli un kolektīvi, militāri un nemilitāri pasākumi.
Parasti strīdi tiek izlemti diplomātiskā ceļā, kad ANO DP lemj par kolektīvo piespiedu pasākumu pielietošanu, piemēram, apturēt, dalībvalsts privilēģijas, kas saistītas ar līdzdalību organizācijā vai izslēgt dalībvalsti, kas sistemātiski pārkāpj ANO Statūtus (šie ir nemilitārie pasākumi). Var arī lemt par militāriem pasākumiem pret tiem, kas apdraud, pārkāpj mēru vai īsteno agresijas aktu.
Arī individuālie piespiedu pasākumi var būt militāri vai nemilitāri:
*retorsijas – atbildes ierobežojoši pasākumi (muitas, tirdzniecības utt.);
*represālijas – valsts tiesībpārkāpējas atbildes ierobežošana vai tiesību pārkāpšana no cietušas valsts puses, ievērojot proporcionalitāti (militāri).
Ekonomiskie piespiedu pasākumi – ekonomiskās sankcijas (piemēram, ekonomiskās palīdzības atteikšana, tirdzniecības un muitas režīma pasliktināšana, ekonomiskā blokāde (piemēram, piespiedu pasākumi pret Irāku Pirmajā Persijas līča karā).
Vēl viens pasākums, kā piespiest tiesībpārkāpēju ievērt tiesību normas un atbildēt par pārkāpumiem, ir pienākums kompensēt kaitējumu cietušajai valstij un tās iedzīvotājiem reparāciju veidā.

Autora komentārsAtvērt
Atlants