Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 21.05.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Rokoperas "Lāčplēsis" mūzikas analīze', 1.
  • Konspekts 'Rokoperas "Lāčplēsis" mūzikas analīze', 2.
  • Konspekts 'Rokoperas "Lāčplēsis" mūzikas analīze', 3.
  • Konspekts 'Rokoperas "Lāčplēsis" mūzikas analīze', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Rokopera sarakstīta divās daļās, savukārt katra daļa sastāv no 16 cēlieniem.
Manuprāt, cauri abām divām rokoperas daļām ir dzirdama nosacīta rondo forma, ko veido vislielākā mērā motīvs „Uz krustcelēm mazs bērniņs”, kuru vietām papildina motīvs no ievada un beigu mūzikas „Gauži raud Saulīte”, kas vijās cauri visai rokoperai. Visos cēlienos izmantotas sintētiskās skaņas, kuras izmantotas noskaņas radīšanai.

1. Daļa:
1. Prologs
Prologa jeb ievada sākuma daļā paralēli solo balsij skan tādas kā atsevišķas melodiju partitūras klavieru apakšējās oktāvās. Partitūras skan līdz brīdim, kad sāk skanēt populārākais rokoperas fragments „Uz krustcelēm mazs bērniņš”. No šī fragmenta melodija lēnām pāriet uz vokālo izpildījumu.
2. Koris „Tas ir laiks”.
Rokoperas fragmentā „Tas ir laiks” ieskanas mitoloģiskā, vienmēr esošā laika motīvs. Ar elektrisko ģitāru ir panākts diženuma efekts, skanējums. Koris dzied izmantojot septakordas, ar kuriem panāk likteņa pieskāriena sajūtu. Dziesma pāriet prologā, kurā teicējs stāstot brīdina, ka notiks tas, kas nav noticis, bet vienmēr notiek – proti, latviešus iekaros sveša tauta – Krievija. Prologa beigās skan kanonizēta ievada jeb „Gauži raud saulīte” melodija.
3. Lāčplēsis „Es dzirdu”.
Šīs ainas pirmajā daļā ģitāras un bungu salikums turpina attīstīt stāsta ideju. Lāčplēsis skaļi vokālajā dziedājumā ataino savu draudzību ar Kangaru un savas dzimtenes aicinājumus. Dziesmas skanējumam ir rokmūzikas noskaņa – aktīva un uzsvērta. Otrajā daļā Lielvārdis izvada ceļā savu dēlu un viņa bērnības draugu – Kangaru, izklāstos un pamācot viņu tālākai dzīvei. Ar mūzikas palīdzību panākts stingrības un pamācības tonis.
4. Lielvārdis – „Uz krustcelēm”
Šis fragments ataino latviešu tautas likteni, kurš bija nonācis bīstamā situācijā, bet galvenais varonis neuztraucas, jo uzskata, ka blakus ir draugs – Kangars!

Autora komentārsAtvērt
Atlants