Vērtējums:
Publicēts: 19.01.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
  • Eseja 'Amatniecība un tās tradīciju turpinātāji Latgalē', 1.
  • Eseja 'Amatniecība un tās tradīciju turpinātāji Latgalē', 2.
  • Eseja 'Amatniecība un tās tradīciju turpinātāji Latgalē', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Ušpeļu dzimta šodien Latvijā ir viena no pazīstamākajām, kas tiešā pēctecībā turpina keramikas tradīcijas no paaudzes paaudzē, vecāku darba pieredzi nododot dēliem un mazdēliem. Dzimtas koks ir sazarojies. Divu vecākās paaudzes keramiķu – Antona un Jūlijas Ušpeļu vietā stājas veselas divas keramiķu paaudzes – Antons, Pēteris, Viktors un divi mazdēli – Aivars un Andris. Ušpeļu paaudzes sasaucas kopējās tradīcijās – darba pamatīgumā, amata goda glabāšanā, meklētāju ceļā un nepātrauktā sliecībā pēc tālākas attīstības savā profesijā.
Ušpeļi pieder slavenajai Silajāņu keramiķu plejādei: Polikarps Vilcāns, Andrejs Paulāns, Polikarps Čerņavskis, Babris, Kaļvas un Peipāni. Šie vārdi dara godu ne tikai Silajāņiem un Latgalei, bet arī visai Latvijai.
Katrā saimniecībā bija nepieciešami arī dažādi lielāka izmēra koka trauki – ķipīši, spaiņi, baļļas, kubuli un mucas. To visu izgatavoja mucinieks. 19.gs. otrajā pusē vien Andrupenes pagastā jau bija ap 300 mucinieku. Tagad to skaits gan ir būtiski samazinājies.

Autora komentārsAtvērt
Atlants