Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 15.05.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Viljama Šekspīra daiļrades raksturojums', 1.
  • Referāts 'Viljama Šekspīra daiļrades raksturojums', 2.
  • Referāts 'Viljama Šekspīra daiļrades raksturojums', 3.
  • Referāts 'Viljama Šekspīra daiļrades raksturojums', 4.
  • Referāts 'Viljama Šekspīra daiļrades raksturojums', 5.
  • Referāts 'Viljama Šekspīra daiļrades raksturojums', 6.
  • Referāts 'Viljama Šekspīra daiļrades raksturojums', 7.
Darba fragmentsAizvērt

VILJAMA ŠEKSPĪRA DAIĻRADES RAKSTUROJUMS
HAMLETA TĒLA RAKSTUROJUMS

Tradicionāli Šekspīra daiļradi pieņemts iedalīt trīs posmos. Šai periodizācijai par pamatu ņemtas būtiskas izmaiņas Šekspīra pasaules uzskatā, attieksmē pret sava laikmeta galvenajām parādībām.
Optimistiskais periods. No daiļrades sākuma līdz 1601. gadam.
Šis posms Šekspīra daiļradē sakrita ar vispārīgu pacēlumu Anglijas sabiedriskajā dzīvē. Nesenajā karā ar Anglijas mūžveco sāncensi Spāniju, kas beidzās ar Anglijas pārliecinošu uzvaru un spāņu Neuzvaramās Armādas flotes pilnīgu sakāvi 1588. gada vasarā, angļi sevi apliecināja par jaunu, ārkārtīgi enerģisku nāciju. Anglija kļuva par pasaules jūru valdnieci. Lieli nopelni šajos panākumos tika piedēvēti Anglijas valsts struktūrai - absolūtai monarhijai, ko iemiesoja karaliene Elizabete. Arī Šekspīrs šai laikā ticēja, ka izglītotās un saprātīgās valdnieces vadībā angļu sabiedrība kopumā sasniegs humānisma ideju realizēšanos dzīvē. Tāpēc Šekspīra pirmā perioda darbu noskaņa ir gaiša, dzīvespriecīga. Šajā posmā sarakstīta lielākā daļa komēdiju:
Traģiskais periods no 1601. līdz 1608. gadam.
Šajā laikā angļu sabiedrību satrauca gaidāmā karaļvaras maiņa. Sabiedrībā valdīja vilšanās. Bija jūtams, ka karalienes Elizabetes dienas skaitītas. Entuziasmu un cerības, ar kādām pirms 45 gadiem sabiedrība sagaidīja Elizabetes valdīšanas sākumu, bija nomainījušas šaubas un neticība sabiedrības progresa iespējamībai vispār. Zināmā mērā tas nozīmēja Šekspīra jaunības dienu ideālu sagrāvi. Šajā laikā tapa Romantiskais periods no 1608. gada līdz 1612. gadam.

Autora komentārsAtvērt
Atlants