Vērtējums:
Publicēts: 29.03.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Ir
  • Eseja 'Kārlis Markss, Džons Loks, Džons Stjuarts Mills', 1.
  • Eseja 'Kārlis Markss, Džons Loks, Džons Stjuarts Mills', 2.
  • Eseja 'Kārlis Markss, Džons Loks, Džons Stjuarts Mills', 3.
  • Eseja 'Kārlis Markss, Džons Loks, Džons Stjuarts Mills', 4.
  • Eseja 'Kārlis Markss, Džons Loks, Džons Stjuarts Mills', 5.
  • Eseja 'Kārlis Markss, Džons Loks, Džons Stjuarts Mills', 6.
  • Eseja 'Kārlis Markss, Džons Loks, Džons Stjuarts Mills', 7.
Darba fragmentsAizvērt

Milla liberālisma pamatprincipi
Liberālisms ir „Teorija un sociālpolitiska nostāja, kas vērsta uz pārstāvniecisku valdīšanu, preses, vārda un ticības brīvību, šķiru privilēģiju atcelšanu, brīvu starptautisko tirdzniecību u. tml. ”.
Džons Stjuarts Mills (John Stuart Mill) 19. gadsimta populārākais un ietekmīgākais angļu morāles filozofs. Viņš bija viens no pēdējiem sistemātiskajiem filozofiem, kas sniedza ievērojamu ieguldījumu loģikā, metafizikā, ētikā un citās jomās. Džona Milla lielākais ieguldījums bija liberālās politikas aizstāvībā.
„Es jau tiku norādījis, ka vispārēju principu trūkuma dēļ brīvība bieži tiek piešķirta tur, kur tā būtu aiztaupāma, un liegta tur kur tā būtu jāatvēl, un viens no gadījumiem, kad modernajā Eiropā brīvības apziņa ir visstiprākā, ir tāds, kurā tā, manuprāt, ir pilnīgi lieka. Katrai personai jābūt brīvai rīkoties pēc pašas patikas visā, kas attiecas uz viņu; taču tai nav jābūt brīvai rīkoties pēc pašas patikas, kad tā ko dara citu labā ar aizbildinājumu, ka cita darīšanas ir viņas pašas darīšanas.” tā Džons Mills raksta savā slavenajā darbā „Par brīvību”. Šajā darbā Džons Mills izskaidro savus uzskatus par vecākiem un jaunākiem draudiem valsts brīvībai. Vecmodīgākie draudi ir rodami tradicionālajā sabiedrībā, kurā valda monarhija. Savukārt jaunākie modernajā sabiedrībā, kurā valda demokrātija.

Autora komentārsAtvērt
Atlants