• Cilvēka dažādo psiholoģisko pārdzīvojumu atklāsme Rūdolfa Blaumaņa novelēs

     

    Eseja1 Literatūra

Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.03.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Eseja 'Cilvēka dažādo psiholoģisko pārdzīvojumu atklāsme Rūdolfa Blaumaņa novelēs', 1.
  • Eseja 'Cilvēka dažādo psiholoģisko pārdzīvojumu atklāsme Rūdolfa Blaumaņa novelēs', 2.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads. Rūdolfs Blaumanis- latviešu noveles veidotājs   
  Iztirzājums   
1.  Naids un dusmas novelē „Andriksons.”   
2.  Izvēle starp mīlestību vai naudu novelē „Salna pavasarī.”   
3.  Cilvēku pārdzīvojumi kritiskās situācijās novelē „Nāves ēnā.”   
Darba fragmentsAizvērt

Plāns.
Ievads. Rūdolfs Blaumanis- latviešu noveles veidotājs.
Iztirzājums.
1. Naids un dusmas novelē „Andriksons.”
2.Izvēle starp mīlestību vai naudu novelē „Salna pavasarī.”
3. Cilvēku pārdzīvojumi kritiskās situācijās novelē „Nāves ēnā.”
Nobeigums. R. Blaumaņa noveles, kuras kļuvušas par meistarnovelēm.
Par šīm novelēm izvēlējos rakstīt tādēļ, ka tieši šāda cilvēku rīcība, dažādi pārdzīvojumi dzīvo ārpus Rūdolfa Blaumaņa literārajiem darbiem. Mani aizkustināja visas Rūdolfa Blaumaņa noveles, tās bija ļoti interesantas un dzīvē noderīgas. R. Blaumanis savos darbos tiecās pēc saticības ģimenē un mājās, kā arī pēc dvēseles un garīgās pasaules harmonijas.
Novelē „Andriksons” parādās liels naids un dusmas pret baronlielskungu. Novele stāsta par Andriksona un baronlielskunga sarunu, kurā viņi runā par ozoliem, kurus Andriksons nocirtis, jo mantojis tos no sava tēva. Andriksons nocirstos kokus vēlējās izmantot , lai uztaisītu sev divus vāģus, ko braukt uz Rīgu. Pārējos kokus viņš nocirta, lai pārdotu tos mežkungam.
Baronlielskungs par šādu rīcību, protams, vēlējās Andriksonu sodīt, jo uzskatīja, ka Andriksons kokus ir zadzis. Andriksons bija ļoti dusmīgs un naida pilns. Ejot uz māju, viņš aizdedzināja silu, lai ieriebtu baronam. Protams, ka tajā brīdī Andriksons neapzinājās to, ka viņa bērni varētu atrasties mežā. Viņam pat šāda situācija neienāca prātā. Nāvīga iztrūcināšanās kratīja Andriksona sirdi. Beigu beigās bērnus atrada baronlielskungs. Kad barons veda bērnus pretī Andriksonam, viņam likās, ka viņš ir izglābies no nāves.
Viņš bija pateicīgs baronam, ka izglābis viņa bērnus. Domāju, ka lielās dusmas un naids pret baronu izrādījās liels pārdzīvojums pašam Andriksonam, un viņš nožēloja savu rīcību. Atriebības dusmu vietā radās nožēla. Viņš nožēloja, ko izdarījis.
Novele „Salna pavasarī” stāsta par Lienas, Mālnieka, Andra attiecībām. Noveles kulminācija ir tajā momentā, kad Mālnieks piedāvā Lienai precēties ar viņu.

Autora komentārsAtvērt
Atlants