• Pārspriedums par Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja apmeklējumu. Darba tikuma un skaistuma redzējums senlatviešu sētā

     

    Eseja1 Vēsture, kultūra

Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 18.05.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Eseja 'Pārspriedums par Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja apmeklējumu. Darba tikum', 1.
  • Eseja 'Pārspriedums par Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja apmeklējumu. Darba tikum', 2.
Darba fragmentsAizvērt

Senajam latvietim darba tikums un skaistums bija vienas no visvairāk cienītajām, izkoptajām un vajadzīgajām vērtībām. Par to liecina mūsu bagātais kultūras mantojums, kas pilns ar dziesmām un dainām, kurās tiek aprunātas šīs mūsu senčiem tik nozīmīgās lietas. Šķiet, gan jauns, gan vecs vienmēr pieminējis un respektējis strādīgumu un čaklumu, un dabas skaistumu, tāpēc, iepazīstoties tuvāk ar Vidzemes un Kurzemes senlatviešu sētām Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, nejutos pārsteigta, ka šīs jau pieminētās vērtības atspoguļojas arī senā latvieša ikdienas dzīvē un apkārtējā vidē.
Aplūkojot Kurzemes un Vidzemes sētas kopumā, rodas iespaids, ka viss šeit ir pārdomāts un harmonisks, tajās nav nejauši vai nevietā uzceltu ēku, un pat šķūnim un akai ir sava noteikta vieta viensētas plānojumā. Saimniecības un dzīvojamo ēku izkārtojums tika pielāgots dienas ritmam un ikdienas vajadzībām, lai katram sētas iemītniekam būtu vieglāk veikt savus pienākumus un darbus, tomēr netika aizmirsts kopējais estētiskais izskats.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants