Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:620264
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 16.09.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 7 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  IEVADS    3
  SODU SISTĒMAS ATTĪSTĪBAS VĒSTURE    4
  SODU SISTĒMA UN VEIDI PATREIZ LATVIJĀ    9
  KOPSAVILKUMS    12
  IZMANTOTĀ LITERATŪRA    13
Darba fragmentsAizvērt

KOPSAVILKUMS
Referāta autors izvēlējās sākotnēji it kā vieglu tematu “Sodu sistēma un veidi”, tomēr darba gaitā atklājās, ka nemaz tik raiti šis process neiet. Autors nepretendē uz kādu jaunatklājumu, bet gribēja parādīt vēstures, tiesību (t.sk., krimināltiesību) attīstības procesu un likumsakarību.
Sākumā darba autors minēja Seno Romu, barbaru tiesības, tālāk feodālās tiesības, bet ielūkojoties vērīgāk to laiku krimināltiesībās var novērot zināmu kontinuitāti. Ja agrajās tiesībās naudas sods bija pats galvenais sodu veids, tad arī pašreizējā Latvijas likumdošanās tas ir saglabājis savu aktualitāti. Nereti draudi maksāt naudas sodu bremzē cilvēku izdarīt pārkāpumu. Vislabākais piemērs šeit ir CSN neievērošana, braucot ātrāk par atļauto, neatļauta apdzīšana utt. Valsts noteiktās sankcijas (spaidu raksturs) zināmā veidā māca cilvēkus nedarīt to un to, jo izdarītā (vai neizdarītā) rezultātā var rasties nelabvēlīgas tiesiskās sekas.
Ne par velti referāta autors uzsvēra Krievijas impērijas likumu ietekmi uz Latvijas likumdošanu. Kā 1846. gada likums, 1964. gada likumi, tā arī īpaši 1903. gada Sodu likumi atstāja paliekošas pēdas arī tagadējā Latvijas krimināllikumdošanā. Līdz pat 1933. gadam Latvijas Republikā pamatā spēkā bija 1903. gada Sodu likumi (ar piemērošanu konkrētam laikam un konkrētiem apstākļiem). K. Ulmaņa apvērsuma rezultātā no 1933. gada Sodu likuma tika izņemti daži panti (nozieguma sastāvs par valsts apvērsumu), jo vairāk neeksistēja Saeima un tika nonievelēta Satversme.
Sodu sistēma tiek veidota un sodu veidu izvēle ir balstīta uz sabiedrības morālajām un tikumiskajām vērtībām un attieksmi pret cilvēku kā valsts un sabiedrības augstāko vērtību. Sods par nodarīto ļaunumu ir atzīstams par vienu no efektīvākajiem sabiedrības reaģēšanas veidiem, aizstāvot tajā iedibināto kārtību, tomēr nedrīkst pastāvēt sods tikai soda pēc. Sabiedrībai ir jābūt modrai, lai neatkārtotos, piemēram, staļinisma režīmā valdošā patvaļa, kad tika iznīcināti tūkstoši nevainīgu cilvēku. Nedrīkst pieļaut J. Staļina ideoloģijas Ir cilvēks, ir problēma, nav cilvēka – nav problēmas parādīšanos.
Parādot vēstures un krimināltiesību attīstības gaitu, referāta autors mazāk apskatīja Latvijas KL noteikto sodu sistēmu un sodu veidus. Sodu sistēma ir pietiekoši plaša un atsevišķu soda veidu piemērošana tik daudzšķautnaina, ka par katru atsevišķu soda veidu varētu uzrakstīt atsevišķu referātu. Tāpēc referāta autors pamatā ir izpildījis šī darba ievadā norādīto mērķi.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −4,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1316951
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties