SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
1. Palielinājies apgrozāmo līdzekļu apjoms, tāpēc uzņēmumam ir vairāk līdzekļu, kurus nepieciešamības gadījumā pārvērst naudas līdzekļos, lai norēķinātos ar īstermiņa saistībām, bet jāizvērtē tajos ietilpstošo līdzekļu sastāvs – vai tajos nav liels daudzums ar nelikvīdiem krājumiem, vai nav tādi debitoru parādi, kuru atgūšana ir apgrūtināta vai neiespējama, jāizvērtē citu debitoru sastāvs, jo šie posteņi var apgrūtināt iespēju ātri iegūt naudas līdzekļus.
2. Uzņēmumam palielinājies pārdošanas apgrozījums par 10 % 2010. gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, tāpēc, ka uzņēmums ir uzlabojis savu pārdošanas sistēmu – izveidojis e-veikalu mājas lapā, ieviesis biroja tehnikas nomas pakalpojumus, paplašinājis produkcijas sortimentu, paaugstinājis servisa produktivitāti, cenu politikas pareiza izstrāde, bet ir jāņem vērā nozares specifika un regulāri jāveic tirgus pētījumi par produkcijas jauninājumiem, konkurentu cenām un piedāvājumu klāstu, esošo un potenciālo klientu vajadzību izmaiņām.
3. Uzņēmums gandrīz pilnībā ir norēķinājies ar savām ilgtermiņa saistībām un norēķinu laikā, uzņēmums nav iegādājies jaunus ilgtermiņa ieguldījumus, kas liecina par pārdomātu un pareizu uzņēmuma finansēšanas politiku, bet rūpīgi jānovērtē un jāuzrauga ilgtermiņa ieguldījumu derīgums un izmantošanas efektivitāte, jo šiem līdzekļiem ir jāatvieglo uzņēmuma ikdienas darbība un jāpaaugstina darba produktivitāte, un, ja esošie ilgtermiņa ieguldījumi vairāk nenodrošina nepieciešamo atdevi, jāplāno esošo ilgtermiņa ieguldījumu uzlabošana vai aizvietošana ar jaunāku.
4. Viens no augstākajiem bruto rentabilitātes rādītājiem starp šajā sfērā pastāvošajiem uzņēmumiem, tāpēc droši var apgalvot, ka uzņēmums ir konkurētspējīgs, taču ir jāveicina esošā rādītāja līmeņa saglabāšana un paaugstināšana, veicot tirgus pētījumus un meklējot inovatīvus risinājumus darbības efektivitātes paaugstināšanai, kā arī piegādātāju piedāvāto sadarbības noteikumu izvērtējumu.
5. Zema apgrozāmo līdzekļu aprite, salīdzinājumā ar nozares vidējo rādītāju, kas liecina par stabilu, bet lēnu uzņēmuma reakciju uz nozares izmaiņām, kuras galvenokārt veicina jaunu tehnoloģiju ienākšana tirgū un pircēju pieprasījuma svārstības, kā arī lielām pārdodamās produkcijas rezervēm noliktavā, kuras tirgū vairs nav pieprasītas, tāpēc būtu nepieciešams regulāri izvērtēt esošos rezervju krājumus un izpētīt pieprasījuma svārstības, produkcijas aktualitāti un jaunu tehnoloģiju ieviešanas iespējamību, lai pēc iespējas ātrāk spētu apmierināt esošo klientu un arī potenciālo klientu vajadzības, salīdzinājumā ar konkurentiem.
6. Stabila debitoru parādu aprite – 51 diena, kas liecina par uzņēmuma debitoru pārvaldīšanas sistēmas efektivitāti, taču nepieciešams regulāri izvērtēt esošo debitoru stāvokli un finansiālo situāciju, kā arī sekot, lai debitoru apjoms nepalielinātos līdz ar apgrozījuma palielinājumu.
7. Pat, ja pēc veiktajiem nākotnes prognozes aprēķiniem redzams, ka uzņēmumam pastāv iespēja bankrotēt, tas vēl nav galīgi noteikts, jo pastāv daudz iespēju kā situāciju uzlabot, tāpēc uzņēmumam ir laicīgi jānorēķinās ar kreditoriem, veikt debitoru parādu uzraudzību (lai nerastos kavētie maksājumi), samazināt aizņemtā kapitāla īpatsvaru uzņēmuma līdzekļu avotos, neveidot pārmērīgus gatavās produkcijas uzkrājumus, izvērtēt katras uzņēmuma filiāles darbības efektivitāti un veikt attiecīgus pasākumus, ātri reaģēt uz pieprasījuma izmaiņām.
…