Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:531095
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.07.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Ir
Laikposms: 2000. - 2010. g.
Darba fragmentsAizvērt

Ievads
Ienākumu sadales nevienlīdzība ir jebkuras normālas ekonomiskās sistēmas rezultāts. Cilvēki paši nav vienādi, tie atšķiras ar savu sagatavotību, kvalifikācijas līmeni, ar talantu un vēlmi strādāt. Mūsdienu sabiedrība ikvienam var nodrošināt vienādas pilsoņu tiesības gan politiskajā, gan juridiskajā jomā. Lai arī kā valsts censtos saviem iedzīvotājiem nodrošināt ar vienādām ekonomiskajām iespējām, tomēr tas ir praktiski nerealizējams uzdevums. Tāpat kā skolas atšķiras kvalitātes ziņā, arī iedzīvotāji saņem dažādas kvalitātes izglītību – vieni gudrāki par citiem, tādējādi dažādas atšķirības veido nodarbināto personu ienākumu nevienlīdzīgu sadali.
Vai mazāk vienlīdzīga ienākumu sadale ir vēlama vai nevēlama valsts attīstībai? Pārmērīgi vienlīdzīgs ienākumu sadalījums var nākt par sliktu ekonomikas efektivitātei. Taču pārmērīga nevienlīdzība nelabvēlīgi ietekmē cilvēku dzīves kvalitāti, palielinot trūcīgo iedzīvotāju slāni un tādējādi kavējot progresu veselības aprūpē un izglītībā, kā arī veicinot noziedzību. Augsta nevienlīdzība apdraud valsts politisko stabilitāti, jo ir vairāk tādu cilvēku, kuri nav apmierināti ar savu ekonomisko stāvokli, kas apgrūtina panākt politisku vienošanos starp iedzīvotāju grupām ar augstiem un zemiem ienākumiem, kā rezultātā tas palielina investīciju risku valstī. augsta nevienlīdzība ierobežo cenu izmaiņu un soda naudu izmantošanu, piemēram, paaugstinot karstā ūdens tarifus, valdība riskē radīt galēju postu nabadzīgāko iedzīvotāju vidū. Vairāku iemeslu dēļ daudzi eksperti iesaka īstenot politiku, kas samazinātu ienākumu sadales nevienlīdzību.
Latvijā ienākumu nevienlīdzība deviņdesmitajos gados pieauga, kaut arī bija zem vidējā līmeņa, salīdzinot ar citām valstīm. Taču statistiskie rādītāji pilnībā neatspoguļo patiesā ekonomiskā noslāņojuma pakāpi Latvijā iedzīvotāju vidū, jo tie pilnībā neuzskaita ļoti augstu atalgoto grupu patiesos ienākumus (ēnu ekonomika) un tie neatspoguļo pieaugošo nevienlīdzību starp Latvijas reģionu iedzīvotāju grupām.
Darba mērķis ir apskatīt šā brīža situāciju Latvijā, apskatīt ienākumu sadales nevienlīdzības cēloņus, gaitu un novērtēt sekas. Mērķa sasniegšanai ir izvirzīti daži noteikumi: izpētīt literatūras avotus, apkopot un analizēt iegūto informāciju, sniegt savu vērtējumu un secinājumus par tēmu. Referāta veidošanai izmatoju gan interneta avotus, gan ekonomiskos literatūras avotus.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −4,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1230802
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties