Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:200720
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 14.03.2023.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Lai organisms izdzīvotu, šūnām ir nepārtraukti jāspēj pildīt funkcijas, kas saistās gan ar pašu individuālo šūnu izdzīvošanu, gan arī visa organisma kopumā izdzīvošanu. Šūnas nepārtraukti “pārbūvē” savas struktūras, nodarbojas ar vielapmaiņu, aktīvi transportējos dažādas vielas šurpu-turpu no šūnas iekšpuses uz starpšūnu telpu un otrādi, ražo proteīnus un citas vielas, kā arī pilda specifiskas funkcijas, kas ļauj organismam pielāgoties mainīgajai apkārtējai videi (piemēram, šūnu kustību nodrošināšana vai dziedzeru sekrēti). Jebkurš šāds process patērē enerģiju tās dažādās formās. Procesi, kas nenotiek patvaļīgi šūnās un prasa ķīmisko enerģiju tiek saukti par aktīviem procesiem. Organisma ķīmiskās enerģijas valūta ir adenozīntrifosfāts jeb ATF.
Ogļhidrāti, tauki un proteīni var kalpot kā izejmateriāli ATF ražošanai šūnās. ATF priekšrocība ir fosfātu saitēs ieslēptais lielais enerģijas daudzums – aptuveni 7300 kalorijas uz molu vielas standartizētos apstākļos vai pat 12 000 kaloriju konkrētos fizioloģiskajos apstākļos katrā fosfātu saitē.
Šķelt ogļhidrātus (galvenokārt glikozi) var vairākos veidos – šūnu citoplazmā anaerobos apstākļos notiek glikolīze, savukārt, mitohondrijos aerobos apstākļos glikoze iesaistās Krebsa (jeb citronskābes) ciklā. Taukskābju oksidācija notiek mitohondrijos un to sauc par beta-oksidāciju. Savukārt, retākos gadījumos organisms izmanto aminoskābes ATF ieguvei, kuras arī iesaistās Krebsa ciklā. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties