Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka

Izdevīgi: šodien akcijas cena!

Parastā cena:
7,49
Ietaupījums:
1,12 (15%)
Cena ar atlaidi*:
6,37
Pirkt
Identifikators:573774
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 19.06.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

1.Komerctiesības kā tiesību nozare
Komties. ir sinonīms tirdzniecības tiesībām. Tās, laika gaitā, ir atšķēlušās no civilties., jo attīstījās ekonomika un civilties. vairs nespēja apmierināt tirdzniecību kā tādu. Pasaules praksē ir izveidojušās 4 koncepcijas, kas pamatojas uz civilties. un komties. attiecībām: duālistiskā – nosaka, ka tās ir atsevišķas ties. nozares un atsevišķi tās tiek sistematizētas; unificēta- tās tiek sistematizētas vienkopus ar kopīgo tiesību regulējumu. Objektīvā -tā tiek pielietota visiem tiem darīj., kuri nacionālā likumdošanā tiek uzskatīti par komercdarīj. Subjektīvā - tiek piemērota tiem darīj., kurus nacionālais lik. uzskata par komersantiem.
Mūsu valsts pieturas pie duālistiskas konc. Komties. mūsu valstī ir patstāvīga tiesību nozare, kurai ir savs regulēšanas priekšmets- lietošanas tiesības (licences līgumi), mantiskas attiecības; objekti: jurid. objekts– komercdarb., materiālais obj. - komersantam piederoša manta, prece, kā arī pats uzņēmums. Pastāv arī atsevišķa normatīvā bāze: lik. “Par uzņēmējdarbību”, kas iezīmē vispārējas tiesību normas, terminus, MK noteik. un daudz citu norm. aktu. Pašreizējie norm. akti ir izstrādāti dažādos laika periodos, līdz ar to pastāv nesaskaņas pamatprinc. un terminoloģijā, bet tos novērš jaunais Komerclik.
2.Komerctiesību jēdziens un būtība
Komties. ir privāttiesisko normu kopums, kas veic to personu tiesisko regulējumu kuras nodarbojas ar komercdarbību, ar mērķi aizsargāt trešo personu tiesības. Tās regulē attiecības, kas saistītas ar tirgu, tirdzniecību, ražošanu un pakalpojumu sniegšanu. Tātad, komties. ir nepieciešamas trešo pers. aizsardzībai, tai skaitā arī valsts interešu aizsardz. Tās. ir daudz vairāk saistītas ar publisko tiesību sfēru, nekā civties. Būtiskā komties. pazīme ir peļņas gūšana, komties. vienmēr darbojas atlīdzības princips. Otrā būtiskā pazīme ir tās sistemātiskums.
7. Komerctiesību sistematizēšana LR un tās priekšrocības.(1 jautājums)
3.Komerctiesību attīstības vēsture
Termins “komercija” tiek skaidrots, kā tirdzniecība. Un tirdzniecības ties. jau no paša sākuma regulēja attiecības, kas saistītas ar tirgu, kā arī pārdevēja un pircēja attiecības. Tirdzniecības tiesību rašanas vieta ir Itālijas pilsētās, kas nodarbojās ar jūras tirdzniecību. Pirmie stigrie norm. akti šajā jomā: 1.Ludviga 14.ordinance “Par sauszemes tirdzniecību”, 1963.g. 2.ordinance “Par jūras tirdzniecību” 1681.gads.
4. Komerctiesību un civiltiesību savstarpējā mijiedarbība
Dažās valstīs komties. un civilties. tiek sistematizētas vienkopus. Savukārt mūsu valstī tās tiek sistematizētas atsevišķi, bet neskatoties uz to, tās ir cieši saistītas. KT, kā arī civties. regulēšanas priekšmets ir mantiskās attiecības. Galvenā atšķirība, ka civties. regulē arī personu nemantiskās attiec. Gan civties., gan komties. tiesisko attiecību objekts var būt saimnieciskā darbība, bet komties. tā tiek veikta tikai un vienīgi peļņas nolūkā. KT ir dinamiskākas un elastīgākas nekā civties., un daudz ciešāk saistītas ar publisko tiesību sfēru.
5.Komertiesību avoti
Valsts izdotie norm. akti; paražas; precedenti (latvijā nav) tiesību zinātne. KT regulējošos normatīvos aktus var iedalīt: vispārējie –regulē visu tiesību nozari - Satversme, civillik. speciālie akti, kas regulē komties. – Komlik., lik. par uzņēmumu reģistru, lik. par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju, MK noteik. lik. par Eiropas komercsabiedrībām u.c.
6. LR normatīvie akti komerctiesību jomā
Komerclik-ir galvenais LR spēkā esošais lik., kas regulē komercdarbību mūsu valstī – kapitālsabiedrību (SIA, AS), IK un pilnsabiedrību dibināšanas, pārvaldes, likvidācijas un reorganizācijas kārtību, kā arī citus ar komdarb. saistītus jaut. Lik. par LR Uzņēmumu reģistru. Maksātnespējas lik. Eiropas komercsab. lik. Konkurences lik. Šā likuma mērķis ir aizsargāt, saglabāt un attīstīt brīvu, godīgu un vienlīdzīgu konkurenci visās tautsaimniecības nozarēs sabiedrības interesēs.
MK not. atsev. uzņ.darb. veidu licenzēš. noteik.
8. Komerctiesību objekts.
Komercties. objekti: jurid. obj.– komercdarb, materiālais obj.- komersantam piederoša manta, prece, kā arī pats uzņ.
9. Komercdarbība kā komertiesību juridiskais objekts.
KT kā jur. objektu var uzskatīt komercdarb. Komercdarb. ir atklāta saimnieciskā darbība, kuru savā vārdā, peļņas gūšanas nolūkā veic komersants. Praksē, lai apzīmētu šo saimn. darbību, nereti pielieto arī jēdzienu uzņēmējdarb. Saimnieciskā darbība ir jebkura sistemātiska, patstāvīga darbība par atlīdzību. Komerclik. nav vienīgais lik., kas regulē komercdarb. Daudzus tās aspektus nosaka arī Civillik., citi lik. un citas ties. normas. Lai veiktu komercdarb., komersanti dibina uzņ., ieguldot tajos naudu vai mantiskas lietas, piem. nekust. īpaš., transporta līdzekļus, iekārtas utt.
10.Lietas kā komercties. materiālais objekts.
Visu komersantam piederošo materiālo lietu kopumu vienā vārdā var saukt par uzņ. Uzņ. ir organizatoriski saimnieciska vienība, kuru komersants izmanto komercdarb. veikšanai. Uzņ. ietilpst ne tikai komersantam piederošās ķerm. lietas, bet arī bezķerm. lietas (preču zīme, prasījuma tiesības, u.c.), kā arī citi saimn. labumi (komercnoslēp. – intelektuālais īpašums, firmas nosaukums). Konkrēti materiālie labumi ir prece, nauda, vērtspapīri preču zīme, firma, Vekselis.
11. Uzņēmums kā komerctiesību objekts.
Uzņ. ir organizatoriski saimnieciska vienība, kuru komersants izmanto komercdarb. veikšanai. Uzņ. kā ties. objekts ir patstāvīga, teritoriāli stingri nenorobežota, saimnieciska vienība, kas izveidota kāda konkrēta produkta ražošanai vai pakalp.sniegšanai peļņas gūšanas nolūkā. Atkarībā no savas saimnieciskās darb. veida un mērķiem uzņ. pieder “pelnīšanas” vai “kalpošanas” tirgum. Pie peļņas uzņ. pieder kam ir finansiāls mērķis. Taču “kalpošanas” nav peļņas gūšana, tā nav vēlama, vai pat tā nav iespējama. (radījušas valsts, pašvaldības vai citas sab. organiz. nolūkā sniegt vispārīgus pakalp.( bezpeļņas organiz.)
12. Prece kā komerctiesību objekts
Prece ir viens no KT materiālajiem objektiem. Prece ir viss, kas var būt komerctiesiskajā apgrozībā. Visi tie labumi, kas nav izņemti no komerctiesiskās apgrozības. Dažādus pakalp. var uzskatīt arī par preci. Tajā pašā laikā par preci nevar būt tas, par ko nevar noslēgt darījumus. Prece nevar būt tāds pakalpojums, kas ir pretēji reliģijai, tikumiem un lik. Precei ir jāatbilst noteiktiem standartiem, kritērijiem. Svarīga arī kvalitāte. Nevar sniegt nekvalit. pakalp. un preci. Jāsniedz patiesa inf. par preci.
13. Naudas loma komerctiesībās
N. dažos gad. tiek skatīta kā prece (kredītiestādēs). Faktiski naudai lielākā nozīme ir vērtības mēraukla. N. dod iesēju izteikt vērtību jebkuram saprotamā veidā. N. vēl ir apgrozības funkcija. Maiņa tiek padarīta vienkāršāka un ērtāka. Visi maksājumi LR tiek izdarīti Ls. Valūtai tiek piedēvēta preces loma. N.var būt gan ķermeniska, gan arī bezķerm.
14. Vērtspapīr loma komercties. un to veidi.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −2,79 €
Materiālu komplekts Nr. 1121063
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Nosūtīt darbu e-pastā

Tavs vārds:

E-pasta adrese, uz kuru nosūtīt darba saiti:

Sveiks!
{Tavs vārds} iesaka Tev apskatīties interneta bibliotēkas Atlants.lv darbu par tēmu „Eksāmena jautājumi komerctiesībās”.

Saite uz darbu:
https://www.atlants.lv/w/573774

Sūtīt

E-pasts ir nosūtīts.

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties