Lauksaimnieciskajā ražošanā visvairāk izmanto kūtsmēslus, vircu, kūdru, kompostus, zaļmēslus, putnu mēslus, jūras mēslus un fekālijas. Šie organiskie mēslošanas līdzekļi satur gandrīz visas kultūraugiem nepieciešamās barības vielas. To lietošana mūsu augsnēm ir svarīgākais un iedarbīgākais pasākums kultūraugu ražības celšanai.
1.)Kūtsmēsli un virca
Kūtsmēsli satur visas augiem nepieciešamās barības vielas, kā arī tās organiskas vielas, kas vajadzīgas augsnes mikroorganismu darbībai. Lai novērstu šo vielu zudumus kūtsmēslos, tie rūpīgi jāuzkrāj un jāuzglabā.
No seklajām kūtīm mēslus izved un novieto īpašajā krātuvē katru dienu, bet dziļajās kūtīs tie paliek ilgāku laiku. Ja saimniecībai nav speciālas kūtsmēslu krātuves, tad tos uzglabā kūts tuvumā sakrautās stirpās. Zem stiprām noklāj apmēram 30 cm biezu kūdras kārtu, bet virs tās- līdz 2 m augstu kūtsmēslu slāni. Visu krāvumu nosedz ar kūdru. Apakšējais kūdras slānis labi uzsūc un saista vircu, virsējais – amonjaku.
Un lauka kūtsmēsli jāizved vismaz divas reizes gadā. Ziemā kūtsmēslus ved ar traktorvilkmes ragavām un krauj uz 40-50 cm biezas kūdras kārtas 1,5-2 m augstās, 3-4 m platās stirpās pa 30-40 t katrā stirpā. Vasarā kūtsmēslus izved ar piekabēm un automašīnām, izkliedē un nekavējoties iestrādā augsnē.
Virca ir vērtīgs mēslošanas līdzeklis, jo satur galvenokārt slāpekli un kāliju. Vircu lieto kompostu, dažādu organisko mēslojumu sagatavošanai un augu papildmēslošanai. Vircu iestrādā ar augu barotāju vai izlaista ar vircas laistītāju. Pēc izlaistīšanas tā nekavējoties jāiestrādā augsnē.
2.)Kūdra
Kūdru plaši izmanto lauksaimniecībā. Sevišķi noderīga tā ir podzolētām augsnēm, kurās maz trūdvielu. Atkarībā no kūdras veidošanās apstākļiem izšķir :
Zāļu purvu kūdru
Pārejas purvu kūdru
Sūnu purvu kūdru
Mazauglīgu augšņu ielabošanai, dažādu organisko un minerālmēslu maisījumu, kā arī kompostu gatavošanai visnoderīgākā ir zāļu purvu kūdra. Labi sadalījusies kūdra ir tumši brūna, irdena, bagāta ar barības vielām, sevišķi ar slāpekli. Dažās atradnēs kūdra bagātīgi satur fosforu. Visbiežāk zāļu kūdru kompostē ar kūtsmēsliem, vircu un minerālmēsliem.
Pārejas purvu kūdru lieto galvenokārt pakaišiem, dažkārt arī kompostu sagatavošanai.…