Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:657582
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 25.10.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 1 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

4. Vai visiem pilsoņiem ir jāpiedalās politiskajā procesā, un ar kādu mehānismu palīdzību var nodrošināt pilsoņu maksimāli iespējamu līdzdalību? Pamatojiet savu atbildi, projicējot mūsdienu pieredzi uz antīkiem laikiem.
Demokrātija tapa senajā Grieķijā nelielās pilsētvalstīs un, lemšanas procesā piedalījās brīvie cilvēki, kuriem bija pietiekami daudz laika domāt par to, kas notiek viņu pilsētā. Arī mūsdienās līdzdalība ir atkarīga no tā, cik cilvēki ir ieinteresēti lemšanas procesā. Mūsdienu pasaulē arvien skaidrāks kļūst tas, par ko politikas teorijā tika runāts jau kopš Atēnu demokrātijas laikiem.
Senajā Grieķijā, demokrātijas dzimtenē, ar demokrātiju tika saprasta tāda politiskā iekārta, kur sabiedrības nabadzīgās daļas intereses tika stādītas augstāk par bagāto un aristokrātisko slāņu interesēm. Lielākā daļa antīko politisko domātāju demokrātijā saskatīja pārvaldi tikai vienas, kaut arī daudzskaitlīgas, sabiedrības daļas interesēs un pret pilsonisko līdzdalību izturējās visai kritiski. Piemēram, Aristotelis par optimālu, visas sabiedrības interesēm visvairāk atbilstošu pārvaldes formu uzskatīja politiju - demokrātijas un oligarhijas (bagāto varas) kombināciju. Arī termins „vara” pieļauj būtiski
atšķirīgas interpretācijas atkarībā no politiskās līdzdalības rakstura un demokrātiskās pārvaldes ietvariem.
Līdz ar Latvijas neatkarības atgūšanu indivīdi un grupas sāka apzināt un pieteikt sabiedriskās intereses, pakāpeniski meklējot aizvien efektīvākus to realizēšanas veidus. Latvijas sabiedrības tiesībām līdzdarboties ir izveidots labs pamats (Satversmes 8.nodaļa „Cilvēka pamattiesības” 1998.g.), kas paplašināja valsts pilsoņu likumiskās tiesības piedalīties politiskajā dzīvē.
Visiem pilsoņiem būtu jāpiedalās politiskajā procesa, jo tas palīdz pietuvoties ideālam demokrātijas modelim, kad tauta var patstāvīgi lemt par sevi.
Politiskā līdzdalība, tai skaitā iesaistīšanās nevalstiskajās organizācijās, ir svarīgs pilsoniskās sabiedrības veidošanās nosacījums, jo modernas demokrātijas veselība ir atkarīga no pilsoņu kvalitātes un attieksmēm, no viņu spējas būt tolerantiem pret minoritātēm, cilvēkiem ar atšķirīgiem paradumiem, kā arī ieinteresētības līdzdarboties politiskajos procesos.
No demokrātijas teoriju perspektīvas iedzīvotāju politiskā līdzdalība ir nepieciešams nosacījums pilsoniskās sabiedrības veidošanās procesā, tā raksturo iedzīvotāju piesaisti politiskajai sistēmai.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties