Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
  • Pirmstiesas process lietās par nepilngadīgo izdarītajiem noziedzīgiem nodarījumiem

     Novērtēts!

    Diplomdarbs82 Tiesības

Izdevīgi: šodien akcijas cena!

Parastā cena:
21,48
Ietaupījums:
3,44 (16%)
Cena ar atlaidi*:
18,04
Pirkt
Identifikators:343339
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.06.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 41 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  IEVADS    4
  Nepilngadīgā kriminālprocesa dalībnieka vispārīgs raksturojums    7
  Kriminālprocesa uzsākšanas procesuālā kārtība un nosacījumi lietās par nepilngadīgo izdarītajiem noziedzīgiem nodarījumiem    15
  Pirmstiesas procesa īpatnības gadījumos, kad tiesības uz aizstāvību ir nepilngadīgai personai    21
3.1.  Obligātā aizstāvība un pārstāvība    25
3.2.  Papildus noskaidrojamie apstākļi lietās par nepilngadīgo izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem    32
3.3.  Procesuālo piespiedu līdzekļu piemērošanas īpatnības    36
3.4.  Nepilngadīgo nopratināšanas procesuālā kārtība    48
  Pirmstiesas procesa pabeigšanas un izbeigšanas īpatnības nepilngadīgo lietās    55
  Pirmstiesas izmeklēšanas vispārīgs raksturojums nepilngadīgo lietās Krievijas Federācijas kriminālprocesā    61
  SECINĀJUMI    64
  АННОТАЦИЯ    68
  ANNOTAION    69
  IZMANTOTĀS LITERATŪRAS SARAKSTS    70
  TIESU PRAKSE    72
  LĒMUMS par personas atzīšanu par aizdomās turēto    85
  L Ē M U M S    90
  STATISTIKAS PĀRSKATS PAR PIEŅEMTIEM LĒMUMIEM    91
  STATISTIKAS PĀRSKATS PAR PĀRSŪDZĒTIEM VAI NOPROTESTĒTIEM LĒMUMIEM    93
  Procesuālo piespiedu līdzekļu veidi    93
  Izskatīšanas rezultāti    93
Darba fragmentsAizvērt

IEVADS
Katru gadu Latvijā tiek izdarīti tūkstošiem noziedzīgi nodarījumi un ar valsts rīcībā esošajiem spēkiem, likumā paredzētajiem līdzekļiem un metodēm izmeklēti.
Statistikas dati rāda, ka nepilngadīgie tiek iesaistīti noziedzīgos nodarījumos, kam 2003.gadā redzams bija tendence pieaugt, bet 2004.gadā nedaudz samazināties. To var redzēt no pielikumā pievienotajām grafikām (skatīt pielikumus Nr.1; Nr.2; Nr.3). Visizplatītākie noziedzīgo nodarījumu veidi nepilngadīgo vidū ir smagie noziegumi- laupīšanas, zādzības. Katru otro noziedzīgo nodarījumu nepilngadīgie izdarījuši grupā. Ļoti bieži noziedzīgais nodarījums izdarīts alkoholisko dzērienu iespaidā.
Nepilngadīgie ir sabiedrības neaizsargātākā daļa, kuru visvairāk ietekmē tādas negatīvās sociālās parādības kā slikta materiālā situācija, nelabvēlīgi ģimenes apstākļi, alkoholisms un narkomānija, zems nepilngadīgā pašnovērtējums, kriminālās subkultūras ietekme, grūtības saskarsmē ar vienaudžiem un pieaugušajiem, izpratnes trūkums par sociālajām vērtībām un normām, pazeminātas iespējas brīvo laiku veltīt sociāli pieņemamai darbībai.
Attiecībā uz nepilngadīgo noziedzības attīstību, domāju, ka šobrīd tam par cēloni ir valsts nerūpēšanās par bērnu un nepilngadīgo problēmām kopumā, tāpēc balstoties uz šiem datiem mans secinājums ir, ka nepilngadīgo noziedzība kļūs vēl smagāka un bīstamāka, ja vien visa sabiedrība neiesaistīsies šo problēmu risināšanā.
Viens no faktoriem, kas ietekmē nepilngadīgo noziedzību ir dzīves apstākļi, kādos viņi dzimst, aug un attīstās. Tos pasliktina nabadzība, trūkums, sabiedrības krasie kontrasti, bezdarbs un alkoholisms. Lielākā daļa psihologu ir vienās domās, ka sevišķi liela nozīme nepilngadīgo noziegumos ir ģimeņu iziršanai. Zems ienākumu līmenis, sliktie dzīves apstākļi, arvien biežāka laulības šķiršana, vardarbība ģimenē un alkoholisms -tas viss rada bērniem nedraudzīgu vidi, tāpēc viņi bieži vien ir spiesti pelnīt iztiku uz ielas.
Šobrīd par bērnu aizsardzību Latvijā gādā desmitiem dažādu valstisku un nevalstisku organizāciju, taču nepilngadīgo noziedzība ir spilgtākais apliecinājums tam, ka pašos pamatos attieksmē pret jauno paaudzi un viņu vajadzību nodrošināšanu kaut kas mūsu valstī nav kārtībā un likumdošana šai jautājumā būtu jāsakārto.
Kopš valstiskās neatkarības atjaunošanas Latvijā pilnveidojas tiesiskā sistēma, tiek veikti pasākumi sociālās drošības jomā. Jau ar 1990.gada 04.maiju Latvijā tiek veikts nepārtraukts darbs cilvēktiesību aizstāvības jomā, sakārtojot to atbilstoši Latvijas Republikas Satversmei, Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālās Asamblejas 1948.gada 10.decembrī pieņemtajai “Vispārējai tiesību deklarācijai” un uz tās bāzes izstrādātai Eiropas konvencijai par cilvēku tiesībām.
Lai uzlabotu situāciju, Latvijai ir ieteikts pārskatīt likumus un praksi nepilngadīgo tiesvedības jomā, izvirzot mērķi to pilnīgi saskaņot ar ANO pieņemtajiem tiesību aktiem, tieši nosaucot Apvienoto Nāciju Organizācijas Pusaudžu tieslietu administrēšanas minimālā standarta noteikumus (Pekinas jeb- citos tulkojumos-Beidžinas noteikumi).
Apvienoto Nāciju Organizācijas Pusaudžu tieslietu administrēšanas minimālā standarta noteikumos (turpmāk tekstā- Pekinas noteikumos) formulētās prasības nepilngadīgo lietu tiesvedībai ir iekļautas starptautisko organizāciju un mūsu valsts pieņemtajās bērnu tiesību aizsardzības konvencijās un likumos, un tie visplašāk reglamentē dažādus nepilngadīgo tiesiskā stāvokļa ievērošanas aspektus.1
Pekinas noteikumos definēti pusaudžu tiesvedības mērķi kā rūpes par pusaudžu labklājību un soda pasākumu atbilstību tiesībpārkāpēja personības un pārkāpumu īpatnībām. Pusaudžu labklājības veicināšana tiek nosaukta par to tiesību sistēmu galveno mērķi, kurās ar nepilngadīgajiem pārkāpējiem nodarbojas ģimenes tiesas vai administratīvā vara, bet pusaudžu labklājība jāuzsver arī tiesību sistēmās, kuras izmanto krimināltiesu modeli, veicinot izvairīšanos no soda sankcijām.2
Lai atbalstītu demokrātiskas pārmaiņas bērnu tiesību aizsardzībā un novērstu pusaudžu noziedzību, 1991.gada 04.septembrī Latvija pievienojās ANO Bērnu tiesību konvencijai, kas pieņemta 1989.gada 02.novembrī, bet 1998.gada 19.jūnijā pieņemts un 1998.gada 08.jūlijā izsludināts “Bērnu tiesību aizsardzības likums”.
Veidojot jauno Kriminālprocesa likumu tika ņemts vērā, ka kriminālprocesa fundamentālai funkcijai jābūt ne tikai ātrai noziedzīgo nodarījumu atklāšanai, vainīgo noskaidrošanai, likuma pareizai piemērošanai, bet arī tādai, lai katra persona, kas izdarījusi noziedzīgo nodarījumu, tiktu taisnīgi sodīta un neviens nevainīgs netiktu saukts pie kriminālatbildības un notiesāts. Tai jābūt arī cietušā vajadzību apmierināšanai un interešu sargāšanai. Tātad kriminālprocesā, kas tradicionāli aprobežojas ar attiecībām valsts un noziedzīgajā nodarījumā vainojamās personas starpā, arī cietušā vajadzībām un interesēm jāiegūst relatīvi jaunus attiecību procesus.3
Īpašās tiesvedības sistēmas mērķis kriminālprocesā par nepilngadīgo izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem ir- nepilngadīgā labklājības sekmēšana. Ikvienam bērnam, kurš pārkāpis kriminālo likumdošanu ir tiesības uz tādu apiešanos, kas palīdz attīstīt bērna pašcieņas jūtas un nostiprināt viņā cieņu pret cilvēka tiesībām, kā arī ļauj ņemt vērā vecumu un panākt, lai viņam būtu noderīga loma sabiedrībā.
Šodien, kad visā valstī rit kriminālprocesuālās likumdošanas reforma, kad mums ir pieņemts jaunais Kriminālprocesa likums, kas stājies spēkā 2005.gada 01.oktobrī, kā sava bakalaura darba mērķi esmu izvēlējusies analizēt nepilngadīgo kā kriminālprocesa dalībnieku, un kriminālprocesa īpatnības pirmstiesas procesā lietās par nepilngadīgo noziedzīgiem nodarījumiem.
Rakstot darbu pētīšu, nepilngadīgo tiesiskā statusa īpatnības kriminālprocesā un pirmstiesas procesa īpatnības, jo krimināllietā, kur kāds no procesa dalībniekiem ir nepilngadīga persona, procesuālā kārtība ir specifiska, atšķirīga no kriminālprocesa, kurā iesaistītas pilngadīgas personas.
Savā darbā izmantošu gan nacionālos, gan starptautiskos normatīvos aktus. Kriminālprocesa likumā iekļautās normas salīdzināšu ar Latvijas Kriminālprocesa kodeksu, Pekinas noteikumiem, zinātniskajās publikācijās paustajām atziņām, kā arī izmantošu statistikas datus.
Teorētisko jautājumu labākai izpratnei izmantošu Vidzemes apgabaltiesā skatītās krimināllietas.
Darbs strukturāli veidots no ievada,5.nodaļām ar apakšnodaļām, secinājumiem un 15 pielikumiem.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Nosūtīt darbu e-pastā

Tavs vārds:

E-pasta adrese, uz kuru nosūtīt darba saiti:

Sveiks!
{Tavs vārds} iesaka Tev apskatīties interneta bibliotēkas Atlants.lv darbu par tēmu „Pirmstiesas process lietās par nepilngadīgo izdarītajiem noziedzīgiem nodarījumiem”.

Saite uz darbu:
https://www.atlants.lv/w/343339

Sūtīt

E-pasts ir nosūtīts.

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties