Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:435949
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 14.10.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 14 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Pirmās paaudzes datori    4
1.1.  LM – 3    4
1.2.  BESM – 2    6
2.  LU Skaitļošanas tehnikas un informātikas muzejs    7
3.  Capital datori    8
4.  Mazzy    11
5.  Zemene    12
  Izmantotie avoti    13
Darba fragmentsAizvērt

Viss sākas ar to, ka 1956. gadā bija izveidota padomju elektroniska skaitļošanas mašīna 3 (M-3). M - 3 bija divadrešu skaitļojamā mašīna. Datorprogramma tika uzrakstīta uz speciālām veidlapām, no kurām operators perforēja programmas ievades lentu. Programmas kodu mašīnā ievadīja ar 18 mm platu perforētu papīra lentu. Atmiņas iekārta bija magnētiskais veltnis, kurā varēja ierakstīt 2048 skaitļus vai komandas. Mašīnas darbības ātrums bija 30 operāciju sekundē. Bija iespējams veltni aizstāt ar iekārtu, kas sastāvēja no ferīta serdeņiem, kas ļāva paaugstināt mašīnas ātrdarbību līdz 1500 operācijām sekundē. Datu izvadiekārta bija standarta telegrāfa aparatūra. Mašīnas aizņēma 30-40 m2 lielu platību. Elektronu skaitļojamajās mašīnas sastāvdaļas bija ap 700 elektronu lampas un 3000 pusvadītāju diodes. Programmu kodēšana notika mašīnkodos. Salīdzinājumam - jaudīgi mūsdienu datoru procesori var veikt vairākus simtus MIPS operāciju sekundē (MIPS - miljoni komandu sekundē). [12]

Pēc diviem gadiem Latvijā sākas LM-3 izveide pēc M-3 parauga.
1960. gada 21. jūlijā tika nodota ekspluatācijā LM-3 pirmā kārta (tāds nosaukums skaitļotājam bija dots, lai uzsvērtu, ka tā ir tieši Latvijas skaitļojamā mašīna). Šis skaitļotājs, salīdzinot ar citiem pirmā paaudzes skaitļotājiem, nebija pārāk liels. Tas bija veidots no mazgabarīta „pirkstu” lampiņām un germānija diodēm, kas tolaik bija modernās. Veltnis bija tā lielāka detaļa (mūsdienās tas ir cietais disks), kurā varēja ierakstīt 1024 bināros 32 pozīciju vārdus, skaitļus (tas nozīme, ka veltnim bija ietilpība 4kB). Lai piekļūtu vienam vārdam, bija vajadzīgas apmēram 10ms. Visa galvenā elektrоnika atradās A. Kundziņa konstruētajā centrālajā skapī. Tur atradās ap 200 subbloku jeb mоduļu. Tie modulīši veidoja aritmētisko un vadības iekārtu – procesoru, kā arī atmiņas elektronisko daļu. Parasti subbloks sastāvēja no 2 radiolampām, kas veidoja kādu pastiprinātāju vai trigeri ar ventiļiem, un no pusvadītāju diodēm un pretestībām veidotas VAI - UN loģiskās shēmas. Paredzēts bija veikt 50 operāciju sekundē.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties