Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:410180
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 19.06.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Dzīvā pamatā ir šūna. Par jaunas šūnas dzīves sākumu uzskata momentu pēc šūnas dalīšanās. Ar jaunās dalīšanās sākumu šīs šūnas dzīvības cikls ir beidzies. Šūnas dzīve sastāv no diviem periodiem: Interfāze ( šūnas nedalās un šinī laikā veic speciālās šūnas funkcijas ) un otrs periods ir dalīšanās. Visas šūnas dalās mitotiski un mejotiski
Mitoze.
Mitotiski dalās visas somatiskās šūnas. Mitotiski daloties veidojas cilvēka organisms.
Mitoze nodrošina identiskas iedzimtības informācijas nodošanu no mātšūnas meitšūnām. Mitotiski dalās visas ķermeņa šūnas, izņemot nelielu šūnu grupu—dzimumšūnas. Mitoze nodrošina tāda paša ģenētiskā materiāla saņemšanu, kāds bija mātšūnā, tad visām ķermeņa šūnām ir vienāds ģenētiskais materiāls. Tieši tāpēc mitozei ir liela nozīme jaunā organisma veidošanās laikā un ikdienā. Ja ņem šūnas no kāda orgāna, visur būs vienāds hromosomu skaits. Tātad mitozei ir liela nozīme, jo ar tās palīdzību tiek nodota identiska iedzimtības informācija. Toksīni un citas kaitīgas vielas ietekmē šūnu mitotisko dalīšanoas un rodas šūnas, kas nav identiskas mātšūnām un neveic vajadzīgās funkcijas, tā rodas saslimšanas. Līdz ar to var secināt cik svarīga ir mitoze augšanā un attīstībā.
Mejoze.
Jauna dzīvība sākas saplūstot divām dzimumšūnām, kuras radušās mejozes rezultātā, bet zigota dalās mitotiski. Mejoze (meiosis - samazināšanās) ir sarežģīta dzimumšūnu dalīšanās, kuras rezultātā hromosomu skaits samazinās uz pusi.
Šūnas mejotiskā dalīšanās sastāv no 2 procesiem: reduktīvās dalīšanās procesā pārkombinējas tas iedzimtības materiāls, kurš nāca no vecākiem. Šīs dalīšanās rezultātā divās meitšūnās ģenētiskā materiāla nav mazāk kā mātšūnā, bet šajās šūnās ir atšķirīga ģenētiskā informācija, jo tajās ir tikai viens hromosomu komplekts bez homoloģiskajām hromosomām. Šī procesa rezultātā ir notikusi hromosomu skaita samazināšanās uz pusi.
Katrā jaunajā šūnā ir uz pusi mazāk ģenētiskā materiāla nekā citās šūnās un šis ģenētiskais materiāls atšķiras no citās šūnās esošā materiāla, jo ir notikusi vecāku ģenētiskā materiāla pārkombinēšanās.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties