Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
7,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:298978
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 03.01.2008.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Zāļu līdzekļus, kas ietekmē audu vielmaiņas procesus, sauc arī par audu metabolismu ietekmējošiem līdzekļiem. Organisma šūnu vielmaiņas reakcijās rodas speciāli iekšējās vides faktori (savienojumi), ko sauc par metabolītiem. šos faktorus var iedalīt eksogēnajos (ārējos) un endogenajos ( iekšējos), no kuriem pirmie iekļūst organismā no ārienes, bet otrie veidojas organismā.

Eksogēnos audu metabolismu ietekmējošos faktorus parasti uzņem ar uzturu, kā arī dažādu medikamentu veidā. Svarīgākie no tiem ir dažādi joni un jonu preparāti makroelementu ( nātrijs, kālijs, kalcijs, hlors) un mikroelementu ( dzelzs, mangāns, varš, cinks kobalts, broms, jods, fluors, hroms, molibdēns, selēns, litijs) veidā, starp kuriem krasu robežu novilkt nevar. pie organisma iekšējās vides ārējiem faktoriem pieder vitamīni un vielas, kas nodrošina normālu gāzu un sāļu sastāvu, kā arī skābju un sārmu līdzsvaru organismā.

Endogēnie audu metabolismu ietekmējošie faktori veidojas organismā, un tie ir:
mediatori (acetilholīns, noradrenalīns, dofamīns u.c.);
specifiskās olbaltumvielas – fermenti jeb enzīmi;
iekšējās sekrēcijas dziedzeru radītās bioloģiski aktīvās vielas – hormoni un audu hormoni prostoglandīni(PD), prostaciklīns, tromboksāns, histamīns un daudzas citas vielas.

Sārmu ( nātrija, kālija) un sārmzemju metālu (kalcija, magnija) joni ir organisma iekšējās vides normāli komponenti ( konstantā attiecībā – Na : K : Ca : Mg = 100 : 2 : 2 : 1), kas piedalās sirdsdarbības, nervu sistēmas darbības un daudzu citu fizioloģisku funkciju regulācijā. Na un K joni nodrošina pastāvīgu organisma iekšējās vides osmotisko spiedienu. Ekstracelulārajos (ārpus šūnas) šķidrumos šo spiedienu nosaka galvenokārt nātrija, hlora un hidrokarbonāta joni, bet intrcelulārajos (šūnā) – kālija, fosfāta, hidrokarbonāta joni un OBV. Šķīdumus, kuru osmotiskais spiediens ir vienāds ar organisma iekšējās vides osmotisko spiedienu, sauc par izotoniskiem šķīdumiem. Šķīdumus, kuros galvenie neorganiskie joni ir tādās pašās attiecībās kā organisma ekstracelulārajos šķīdumos, sauc par izojoniskiem šķīdumiem.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties