Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.05.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Romas "vīri"', 1.
  • Konspekts 'Romas "vīri"', 2.
  • Konspekts 'Romas "vīri"', 3.
  • Konspekts 'Romas "vīri"', 4.
  • Konspekts 'Romas "vīri"', 5.
  • Konspekts 'Romas "vīri"', 6.
  • Konspekts 'Romas "vīri"', 7.
  • Konspekts 'Romas "vīri"', 8.
  • Konspekts 'Romas "vīri"', 9.
  • Konspekts 'Romas "vīri"', 10.
  • Konspekts 'Romas "vīri"', 11.
Darba fragmentsAizvērt

Lūcijs Kornēlijs Sulla (138.-78 p.m.ē.)

Biogrāfijas dati
Viņš piederēja pie dižciltīgās patriciešu dzimtas, bet bija nonācis grūtos materiālos apstākļos.Viņa ģimene ir dižciltīgā dzimta Kornēliji, kura parādījās 5.gs.p.m.ē un deva senai Roma daudz vairāk konsulu nekā kāda cita senās Romas dižciltīgā dzimta.Sulla bija izglītots, dižciltīgs, cinisks, cietsirdīgs, izlaidīgs. Sullam bija vairākas sieva. 88. gadā viņš apprecēja Meteli, kura bija konsula Metala Dematika meita.Kā armijas karavadonis Sulla sevi parādija Ingurtinas kaujā (111.-105.)

Paveiktas Romas labā
Sulla nodibināja diktatūru Romā. Sullam diktatūru piešķīra uz neierobežotu laiku.Sulla ievēsa legalizētas masveida represijas oret politskiem pretiniekiem – proskripcijas.Sullas diktatūrai bija tiesības izdot likumus, lai varētu atjaunot monopolvaru, proti, republikas varu.

Laikabiedru un vēsturnieku viedoklis par personu
Sullas laika biedrs Salustijs ir teicis par viņu tā: „Sulla pieder pie augstas patriciešu dzimtas, viņa senči gandrīz nolaida viņu dižciltīgo dzimti to bezdarba dēļ. Grieķu un latīņu literatūras zināšanās viņš bija tikpat līdzvērtīgs kā Romas gudrākās galvas. Viņš izcēlās ar lielu izturību, viņš bija skops līdz baudai, bet vēl vairāk bija skops pret savu varu. Brīvā laikā viņam patika baudīt savu bagātību, toties šīs izprieces viņam nekad nevarēja likt aizmirst par saviem pienākumiem Romā. Viņš bija ļoti asprātīgs, viltīgs, viegli guva draudzības kontaktus un darīšanās spēja neparasti un smalki „apvest cilvēku ap pirkstu”. Līdz uzvarai pilsoņu karā viņš bija laimīgākais cilvēks, tomēr viņa laime nekad nebija lielāka par viņa gribasspēku un daudz jautāja sev vai viņš ir laimīgs, vai tomēr gudrs un spēcīgs..”
Gajs Jūlijs Cēzars (100.-44.g. p.m.ē.)

Biogrāfijas dati
Jūlijs piederēja pie dižciltīgas patriciešu dzimtas, kura par savu senci uzksatīja Jūlu, leģenedārā Trojas varõna Eneja dēlu un dieves Veneras mazdēlu. Vēlāk kļūstot jau par diktatoru senā Romā, Cēzars forumā uzcēla lielu katedrāli dievitei Venerai. Šis žests no Cēzara puses bija it kā pateicība saviem senčiem. Cēzara tēvs nespēja sasniegt konsulātu. Tādējādi viens no iemesliem kapēc Jūlijs bij tik aktīvs politiskajā dzīvē, ir domajams tas, ka viņš vēlējās atgūt Jūlija vārda slavenību. Jaunībā Jūlijs baudīja dzīvi un ieguva arī augstāko izglītību. Kā arī interesanti tas, ka Jūlijs ir dzimis tieši tajā gadā kad Gajs Marijs izcīnija pirmo lielo uzvaru pār vāciešu tautu. Būdams elegants un izsmalcināts, enerģisks un gudrs, izcils orators un asprātis, laipns un visiem pieejams, Cēzars izpelnījās sabiedrības simpātijas. Cēzaru nogalināja īdas senāta sēdē sazvērnieku grupa.

Paveiktais Romas labā
Pirmais triumvirāts. Ļoti svarīgs posms ceļa no republikas uz impēriju bija šis pirmais Romas vēsturē triumvirāts. Triumvirāts ir trīs vīru apvienība, kuru izveidoja dažādu pārvaldes uzdevumu veikšanai. Tādējādi Romas vara ir pārgājusi trīs vīru rokās, Cēzars, Pompejs, Krass, un viņu vara ilga vairākus gadus. Otrais pilsoņu karš un Cēzara diktatūra, otro reizi senās Romas vēsturē Cēzars panāk savu diktatūru ar pilosņu karu. Pilsoņa karš bija Pompeja un Cēzara konflikts.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants