Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:238024
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.07.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  STEREOTIPI    2
1.1.  Dzimuma stereotipi    2
1.2.  Etniskie stereotipi    4
1.3.  Vecuma stereotipi    5
2.  STEREOTIPU IZCELSME,UZTURĒŠANA UN MAIŅA    6
  SECINĀJUMI    7
  IZMANTOTĀ LITERATŪRA    8
Darba fragmentsAizvērt

Jēdziens „stereotips” psiholoģijā parādījās 1922. gadā, pateicoties amerikāņu politiskajam komentētājam Volteram Lipmanam, kurš ar to apzīmēja masu informācijas līdzekļos izplatītos apgalvojumus. Stereotips ir vienkāršots priekšstats par sociālo grupu un tās dalībniekiem. Sākotnēji jēdziens tika lietots tikai negatīvā nozīmē kā sinonīms „aizspriedumam”. Vēlāk šī jēdziena nozīme paplašinājās un parādījās apzīmējumi „pozitīvs stereotips”, „precīzs stereotips”. Pēc būtības stereotips ir shēma ar visām tai piemītošajām īpašībām. Stereotipi var būt atklāti izteikti vai tikai nojaušami. Atklātie stereotipi darbojas, ja informācijas apstrāde notiek kontrolēti, apzināti, nojaušamie – ja šī apstrāde notiek automātiski, neapzināti. Nojaušamie ir sastopami biežāk, jo stereotipizācija parasti notiek neapzināti. Stereotipu izmantošana ir atkarīga no individuālajām īpatnībām. Amerikāņu psihologi pieņem, ka spriedumos par citiem cilvēki balstās uz nosacītām teorijām, kuras veidojas atkarībā no iepriekšējo attiecību pieredzes ar noteiktu grupu pārstāvjiem. Vienai daļai cilvēku veidojas priekšstats, ka personības īpašības ir pastāvīgas un nemainās atkarībā no situācijas, citi savukārt ir pārliecināti tieši par pretējo. Tieši tie pirmie visbiežāk veido stereotipus par citiem cilvēkiem, ir pārliecināti par to pareizību un ir gatavi izdarīt tālejošus secinājumus par citiem, balstoties uz minimālu informācijas daudzumu.
Stereotipi atvieglo tiem atbilstošas informācijas uztveri, saglabāšanu atmiņā un izgūšanu no tās. Stereotipi komunikācijā ļauj pievērst uzmanību dažādiem mijiedarbības aspektiem, ne tikai informācijai par otra cilvēka personību. Stereotipi var palīdzēt arī saglabāt augstu pašcieņas līmeni, salīdzinot savu piederības grupu ar citām grupām. Tie būtiski ietekmē cilvēka uzvedību. Stereotipi var kalpot arī sabiedrībā pastāvošās varas hierarhijas attaisnošanai. Vienlaikus tie ir vienkāršoti spriedumi par citiem cilvēkiem un bieži vien noved pie kļūdainiem secinājumiem. Stereotipi ir ļoti daudzveidīgi. Izplatītākie ir dzimuma, etniskie un vecuma stereotipi.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −2,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1132705
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties