Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
6,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:611269
 
Vērtējums:
Publicēts: 03.06.2003.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Morfoloģijas, sintakses un stilistikas pētīšanas priekšmets un uzdevumi. Mūsdienu latviešu literārās valodas gramatika kā latviešu un literārās valodas apguves pamats.
Morfoloģija ir gramatikas daļa, kura aplūko: vārda struktūru jeb vārda morfēmisko sastāvu (piem., gald-niec-īb-a); vārda formu veidošanu un to paradigmas (piem., galdniecība, -as, -ai, -u, ar -u, -ā); ar vārda gramatiskajām formām izteiktās gramatiskās attieksmes un nozīmes, pētot gramatiskās kategorijas un vārdšķiras kopumā. Morfoloģijā parasti iekļauj arī vārddarināšanu. Morfoloģijas pamatvienība ir vārds tā formu daudzveidībā. Morfoloģijā vārdam ir divas nozīmes: vārds ir pamatforma – piem., lietvārds, īpašības vārds, skaitļa vārds, vietniekvārds vienskaitļa nominatīvā, darbības vārds – nenoteiksmē; vārds plašākā nozīmē ir pamatforma ar visām iespējamajām gramatiskajām formām. Vārda sastāvs, vārddarināšana
Morfoloģiski mazāko, nozīmīgāko valodas sistēmas vienību, vārda vai vārdformas daļu sauc par morfēmu. Morfēmas pēc nozīmes un vietas vārdā iedala: galvenā jeb pamatmorfēma – sakne; atkarīgās morfēmas – priedēklis, piedēklis, galotne.
Sakne ir morfēma, kas kopīga veselai radniecīgu vārdu saimei. Šī kopība izpaužas vārda leksiskās nozīmes ziņā. Piem., valde, valdīt, valdīties, savaldīgs, valdība, valdonīgs, pārvaldīt, pārvaldnieks, pārvalde, pārvaldījums, valdniece.
Sakne ir obligātā vārda sastāvdaļa. Vienā un tai pašā saknē ir iespējamas fonētiskas pārmaiņas.Piem., log-s, lodz-iņš, pa-lodz-e, loģ-elis; snig-t, snieg-s.
Priedēklis jeb prefikss ir morfēma, kas atrodas saknes priekšā. Piem., pa-saule, aiz-krāsne, no-gale, pār-lidot, sa-vest, ie-sarkans, ie-pa-tikties.
Piedēklis jeb sufikss ir morfēma, kas atrodas starp sakni un galotni. Piem., lab-īb-a, lab-um-s, pielab-inā-ties; krās-o-t, krās-o-tāj-s, krās-ain-s.
Galotne ir morfēma, kas atrodas vārda beigās un kas, vārdu lokot, mainās.Piem., kok-s, kok-a, kok-am; las-u, las-i, las-a. Vārdā galotne var arī nebūt, reizēm vārds var beigties ar piedēkli vai sakni.
Morfēmas pēc to funkcijām vārdā iedala formveidotājās un vārddarinātājās morfēmās. Formveidotājas morfēmas veido vārda formu, bet ar vārddarinātājām morfēmām darina jaunus vārdus.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties