Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:316104
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 26.04.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 14 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads.   
  Situācija kartupeļu ražošanā Latvijā.   
  Nodokļi un atbalsts lauksaimniecībā.   
  Kartupeļu audzēšana.   
  Kartupeļu tirgus un pārstrāde.   
  Pasākumi, mērķi kartupeļu audzēšanā.   
  Kartupeļu audzēšanas izmaksas.   
  Secinājumi.   
  Izmantotā literatūra   
Darba fragmentsAizvērt

Kartupeļi ir daudzgadīgi nakteņu ģints lakstaugi, kas savvaļā aug Dienvidu un Centrālajā Amerikā. Eiropā kartupeļi vispirms parādījās Spānijā un Anglijā. Kartupeļus Latvijā audzē jau kopš 17.gs. Tā tiek uzskatīta par otro maizi, bet šajā mūsu zemes atjaunotnes posmā tie daudzviet laukos ir kļuvuši par pirmo. Kartupeļus mēs apēdam divreiz vairāk nekā maizi. Turklāt pēdējos gados kartupeļu patēriņš pieaug. Tātad līdzās piena produktiem kartupelis vienai daļai no mums ir ikdienas ēdienkartes līderis. Kartupeļu nozīmīgākā daļa ir ciete. Tās saturs bumbuļos var būt no 12-20% un pat vēl vairāk. Ciete vairāk veidojas tajos bumbuļos, kuriem ir ilgāks vaģitācijas periods un kuri auguši saulainā vasarā. No cilvēkam nepieciešamajām 20 olbaltumvielām kartupeļos ir 14 un tas ir vairāk nekā citos kultūraugos. Kartupeļus izmanto ļoti daudzu produktu ražošanai:izgatavo čipšus, kartupeļu salmiņus, cieti, kartupeļu frī u.c. tos izmanto arī parfimērijas un līmes rūpniecībā. No kartupeļiem ražoto spirtu izmanto farmācijā, parfimērijā, dzērienu rūpniecībā. Kartupeļiem piemīt arī dziednieciskas īpašības. Kartupeļu sulu izmanto kuņģa čūlas ārstēšanā. Ņemot palīgā, tieši par kartupeļiem izdoto pavārgrāmatu, varam pagatavot dažādus ēdienus.
Dienā apēdot 300g kartupeļu, cilvēks uzņem 50% no C vitamīna dienas normas, 10-15% B1 vitamīna, 5% B2 vitamīna, 15% no PP vitamīna un 1-2% A vitamīna uzturā nepieciešamās normas.
Kartupeļu audzēšanā man ir pavisam neliela pieredze, kura iegūta manu vecāku naturālājā saimniecībā.


Situācija kartupeļu ražošanā Latvijā.
Vēl joprojām lielākajā daļā saimniecību kartupeļi tiek audzēti savam patēriņam. Pēc CSP datiem 96,4% saimniecību kartupeļu stādījumu platība nav lielāka par vienu hektāru. Ar to an izskaidrojama kartupeļu zemā ražība un salīdzinoši augstā paŠizmaksa, jo tik mazās platībās nav iespējams pielietot speciālas kartupeļu audzēšanas tehnoloģijas. 2001.gada laika apstākļi kartupeļu nozarei bija īpaši nelabvēlīgi. Kaut arī nokrišņu bija pietiekami, pārmērīgi lielais karstums traucēja normālu kartupeļu attīstību.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties